Bár már évek óta ijesztgetik a hazai e-kereskedőket azzal, hogy jön az Amazon, a jelek szerint még egy darabig várni kell erre. A régióban ugyanakkor igencsak aktív az amerikai társaság, és jelentős fejlesztéseket is terveznek, legalábbis erre utal, hogy számos pozícióba keresnek jelenleg is szakembereket. A legtöbbet Csehországban vennék fel, ahol két helyszínen összesen 63 munkahelyet kínálnak.
Dobrovízban most főként humán erőforrás területen tevékenykedő munkatársakat keresnek, valamint az informatikai rendszerek háttértámogatását ellátó kollégákat. Jelentős számú nyitott pozíció van Lengyelországban is, ahol 41 helyi munkatársat keres az Amazon három telephelyre. Gdanskban 12 nyitott pozíció van, Poznanban 14, míg Wroclawban 15. Gdanskba főleg szoftverfejlesztőket és kutatókat keresnek, ráadásul egy igen izgalmas területre, az írott szöveg beszéddé alakítására.
Ez persze sok mindent jelenthet, de elképzelhető az is, hogy a nem is túl távoli jövőben az Amazon kínálatában is úgy lehet majd keresni, ahogyan a Google térképmegoldásában az útvonalat tervezni: szóban megadjuk, hogy mire vágyunk, a rendszer pedig sorolja a találatokat. A másik két telephelyen főként a létesítmények fenntartásával kapcsolatos, illetve az alapszolgáltatáshoz kötődő feladatokra keresnek embereket.
Magyarországhoz legközelebb Pozsonyban van egy jelentős szolgáltatóközpontja az e-kereskedelmi cégnek, és úgy tűnik, ott is folyamatos a fejlesztés, ugyanis jelenleg 43 pozícióba keresnek embereket északi szomszédunknál. Főként pénzügyi, a készletgazdálkodáshoz értő és az értékesítésben járatos szakemberekre van ott kereslet. A régióban a romániai Iasi-ban is van egy fejlesztőrészlege az Amazonnak, oda most 19 munkatársat toboroznak, főként szoftverfejlesztőket várnak, de a fotózáshoz, videózáshoz értőknek is érdemes szerencsét próbálniuk. A régióban összesen 166 embert keres az Amazon, ami a nyitott pozíciók 1,5 százaléka.
A múlt heti Internet Hungary e-kereskedelmi szekciójának előadója azzal nyitotta prezentációját, hogy a legnagyobb magyarországi e-kereskedő az eBay. Nos, a magyarok hiába vásárolnak sokat az aukciós oldalon, a nyitott pozíciók alapján egyelőre nincsenek magyarországi tervei a vállalatnak. Sőt a régióban sem igazán toboroznak, a szomszédos országok közül egyedül Ukrajnában vesznek fel néhány embert, Kijevbe keresnek hat munkatársat.
A leggyorsabban terjeszkedő vállalatok közé tartozik a technológiai szektorban a Netflix, a fizetős online videoszolgáltatást kínáló cég a közelmúltban kezdte meg ázsiai hódítását, de új európai piacokon is elindítja megoldását.
A magyaroknak erre még várniuk kell, igaz, egy éve már kerestek magyarul beszélő munkatársat, aki a lokalizálásban, vagyis a tartalmak magyar nyelvre történő átültetésében segítené a céget. Jelenleg ugyan nem található ilyen nyitott pozíció a társaság weboldalán meghirdetett állások között, de mivel a jövő év végéig a világ 200 piacán jelennének meg, köztük Magyarországon is, a helyzet bármikor megváltozhat. Érdekesség, hogy a társaság most is keres a spanyol és az olasz piacért felelős marketingvezetőt az amszterdami központjába. A cég szolgáltatása a hónap vége felé lesz elérhető ezekben az országokban, illetve Portugáliában.
Nagyra nőnek
Az Amazon 2011-ben hozta létre pozsonyi központját, amely főként a német, angol és a francia nyelvű piac nagy részének nyújt szolgáltatásokat. A létesítményben eredetileg 300-an dolgoztak, a fejlesztés azonban folyamatos, és az év végére elérik a 700-as létszámot. A cég a csehországi Dobrovízban szeptember elején nyitotta meg elosztóközpontját, amelyet 75 millió eurós beruházással valósítottak meg. A tervek szerint összesen 2000 állandó munkatársuk dolgozik majd ott, és további 3000-et vesznek fel a kiemelt időszakokra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.