Elérte-e célját a kormány, nyertek-e a hazai kivállalkozások a szabályozási környezet elmúlt években bevezetett változásaival? – így szólt a panelbeszélgetés résztvevőihez intézett első kérdés. Pálinkás Zsolt, a Tesco-Global Áruházak Zrt. ügyvezető igazgatója szerint a válasz igen, és elindult az átrendeződés a teljes kereskedelmi szektorban. Heiszler Gabriella, a SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft. ügyvezető igazgatója szerint csak sejteni lehet, hogy elérte a célt a kormány, mivel előzetesen nem tájékoztatták a szektor szereplőit arról, hogy melyek az intézkedések céljai.
Arra a kérdésre, hogy mi történt volna, ha nem lett volna ilyen erős a szabályozói környezet változása, Pálinkás Zsolt azt emelte ki, hogy mintegy 80-90 milliárdos beruházást valósított volna meg a Tesco, ami mintegy 2000 munkahelyet teremtett volna. „A bizonytalan üzleti környezet megnehezíti a beruházásokat. Negyedannyi, harmadannyi beruházást valósítottunk meg az elmúlt években, ez több tízmilliárdos tételt jelent. A korábbi évek bővítéséhez képest most stagnál a foglalkoztatottak létszáma” – tette hozzá Heiszler Gabriella.
A Magyar Bevásárlóközpontok Szövetségének elnöke, Gyalay-Korpos Gyula több olyan tervezett bevásárlóközpont-beruházásról tud, amelyet jegelni kellett a szabályozási környezet változása miatt. A bevezetett intézkedések közül az online kasszák alkalmazását pozitív dolognak nevezte, amit „korábban is be lehetett volna vezetni”. A vasárnapi zárva tartással kapcsolatban elismerte, hogy a szektorban végül is kisebb lett a létszámleépítés mértéke annál, mint amire számítottak. Mindamellett hozzátette: az utóbbi években csökkent a kicsi, közepes magyar vállalkozások száma a hazai bevásárlóközpontokban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.