Alaposan megtépázhatja a Duna House eredményét, ha az Országgyűlés megszavazza azt a kedden benyújtott, a pénzügyi salátatörvényben található javaslatot, amely 2 százalékban maximálja a hitelközvetítői jutalékot. A társaság árbevételének 40 százaléka származott az idei első fél évben pénzügyi közvetítésből, és a 485 millió forintos működési eredmény (EBIT) körülbelül 46 százaléka jött ebből az üzletágból. Ezek után nem meglepő, ha a szakértők szerint a szabályozás szigorítása durván csökkentheti a részvények értékét.
Az OTP Alapkezelő munkatársai által írt Fundman blog szerint a hitelközvetítői jutalék korlátozása akár a harmadával is csökkentheti a Duna House részvényeinek fair értékét. Az OTP Alapkezelő szakértői a nyilvánosság számára is elérhető adatokból próbálták kiszámolni, mennyit érhetnek a részvények, amelyeknek maximális árfolyama az eredeti kibocsátási tájékoztató szerint 4250 forint lehetett. A Fundman 5 százalék körüli hitelközvetítői jutalékkal számolt erre az évre, és az elmúlt években is hasonló díjakat becsült a társaság saját számai alapján. Ez egyébként magasabb a piaci átlagnál, amelyet 2,5–3,5 százalék közé tesznek.
Ha ez a jutalékszint maradna, akkor a részvények fair értéke 3365 forint lenne, és jegyzési árként 2804 forintot határoztak meg. Ha azonban 2 százalékban maximálnák a jutalékokat, csupán 2262 forintos fair érték jön ki a számítások szerint, és a jegyzési ár is 1888 forintra süllyedne. A folyamatosan növekvő, a következő években 3 milliárd forintot meghaladó árbevétel a becslések szerint 2,3–2,5 milliárd forint között alakulna, a nettó profit pedig, ami 5 százalékos jutalék mellett egymilliárd forint körüli összeg volna, 2016-ban és 2017-ben még a 700 millió forintot sem érné el.
„Korrekt lépés volt a cég részéről, hogy a törvényjavaslat benyújtása után felfüggesztették a részvényjegyzést” – mondja Boér Levente, az OTP Alapkezelő portfóliómenedzsere. Arról, hogy a jegyzés felfüggesztése meddig tart, sem a kibocsátó, sem a jegyzést szervező Concorde Értékpapír nem nyilatkozott. A Duna House mellett más hitelközvetítők sem örülnek a szabályozásnak. Az Otthon Centrum Hitel Center szerint a jogszabály nem tenné olcsóbbá a hitelezést, mivel a bankoknak a közvetítők helyett más értékesítési csatornákat kellene keresniük, ami jelentős marketingkiadással járna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.