BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyetemi modellváltás: elmondták a véleményüket a hallgatók

A modellváltó egyetemek hallgatóinak nagy többsége elégedett egyetemi körülményeivel, miközben javuló tendenciákat is érzékel – derült ki a Nézőpont Intézet hallgatók körében végzett kutatásából. Az intézet 1000 fős kutatása szerint a magyarok jelentős többsége politikai oldalakon átívelően utasítja el, hogy az Európai Bizottság kizárta a modellváltó egyetemek hallgatóit az Erasmus-programból.

Az átalakulások kezdete óta, 2016-tól eddig 21 hazai egyetem döntött a modellváltás mellett. Az azóta eltelt időben elért eredmények ezen felsőoktatási intézményeket igazolta, ahogy a Nézőpont Intézet vonatkozó kutatása szerint is sikertörténet a modellváltás – hangzott el az intézet kutatási eredményeit bemutató november 8-i sajtóeseményen.

modellváltás
Az egyetemistáknak „bejött” a modellváltás / Fotó: Nézőpont Intézet

Siker a modellváltás

A Nézőpont Intézet 2024 tavaszán és őszén a modellváltó egyetemek hallgatói, azaz mintegy 8000 válaszadó és az összes választópolgár, ezer fő körében is vizsgálta a modellváltással kapcsolatos kérdéseket. A kutatás nemcsak a modellváltó egyetemekkel kapcsolatos aktuális elégedettséget, de az egyetemek helyzetének az előző évhez képest érzékelt változtatását is vizsgálta.

A kutatás összességében a modellváltó egyetemek hallgatóinak elégedettségéről és véleményük javulásáról tanúskodik saját felsőoktatási intézményeikkel kapcsolatban, de rávilágít több jövőbeli teendőre is. 

A modellváltó egyetemek sikerességét mutatja az, hogy a hallgatóik

  • 78 százaléka válaszolt úgy, hogy ha „most egyetemre jelentkezne”, ugyanezt a modellváltó egyetemet választaná
  • 80 százalékuk elégedett egyetemeik oktatási infrastruktúrájával és technikai ellátottságával, ráadásul itt a hallgatók 42 százaléka érzékelt javulást az előző tanévhez képest
  • 77 százalékuk nyilatkozott pozitívan a tanulmányi ügyintézésről, a válaszadók 28 százaléka tapasztalt javulást az előző évhez képest
  • 73 százaléka volt elégedett az órarendi beosztásával, 26 százalékuk érzékelt javulást az előző évhez képest
  • a kollégisták 56 százaléka volt elégedett a kollégiumi elhelyezéssel, akik az összes válaszadó 30 százalékát jelentik , közölük 36 százalék javulást is érzékelt
  • 62 százaléka értékelte 4-essel vagy 5-össel a saját egyetemi szakukon folyó oktatás színvonalát, erre további 24 százalék adott közepes osztályzatot. A hallgatók 23 százaléka mondta azt, hogy javulást tapasztalt az oktatás színvonalában.

Az 1000 fős országos, a felnőtt lakosságra reprezentatív kutatásból az látszik, hogy a magyarok rendkívül kritikusak a bizottság magyar hallgatókkal szembeni diszkriminációjával szemben: a felnőtt népességben tízből majdnem heten (69 százalék) nem értenek egyet azzal, hogy az Európai Bizottság kizárta a modellváltó egyetemek diákjait az Erasmus-programból. Ebben a kérdésben pártok feletti a magyarok egyetértése.

Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter kiemelte, hogy jelenleg 21 modellváltott intézmény van, a diákok kétharmada ilyen helyen tanul. Ez a modell nemzetközi minták alapján született és így lett rugalmas, autonóm, versenyképes és sikeres magyar modell. A modellváltással szembeni uniós támadások háttere az, hogy nem folytatták le a szükséges vizsgálatokat és ezek nélkül ítélték el ezt a megújult rendszert. Dr. Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a kutatás-bemutatón kiemelte, a magyar modell a brüsszeli ellenszélben is sikeres, a modellváltó egyetemek a nemzetközi rangsorokban folyamatosan javítják helyezéseiket.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.