A másfél éve tartó országos növekedés ellenére sem érték el a válság előtti szintet a lakásárak – derül ki az FHB Lakásárindexének második negyedéves adataiból.
Az eddigi maximumnál, amelyet 2008 első három hónapjában mértek, jelenleg mintegy 8 százalékkal kell kevesebbet fizetni az ingatlanokért. Az árszint a 2006 elején, illetve a 2009 közepén tapasztalhatóval egyezik meg. Nem sikerült megismételni a január–márciusi időszakban jellemző kiugró, 6 százalékos növekedést, de az árak az első negyedévhez képest így is emelkedtek: nominálisan 2,7 százalékkal, reálértelemben pedig 1,7 százalékkal. Tavaly április és idén június között a drágulás csaknem 15 százalék volt.
Szeptemberig mintegy ezerrel több – összesen 8600 – építési engedélyt adtak ki, mint tavaly az első kilenc hónapban, igaz, ez a szám továbbra is messze elmarad a válság előtti szintektől. Az átadott lakások száma meghaladta a mélypontnak számító 2013-as év azonos időszakában regisztráltat, de csaknem ötszázzal elmaradt a tavalyi 5100-tól.
Budapesten az országos átlagnál nagyobb mértékben nőtt az építési engedélyek száma az első kilenc hónapban: a bővülés több mint 73 százalékos volt, a használatbavételi engedélyek száma az új lakások esetében azonban nem érte el az 1200-at, ami több mint 20 százalékkal marad el a 2014-es adattól.
Az FHB szakértői szerint kétsebességű talpra állásra lehet számítani az ágazatban. A népszerűbb megyékben és városokban az árak gyorsan felzárkóznak majd a válság előtti szintre, és a lakásépítések száma is emelkedhet hamarosan. Azokon településeken, ahol a lakosok jövedelmi nehézségekkel küszködnek, csak lassú fordulatra lehet számítani.
A területi különbségekből is ez következik: míg az árnövekedésben Közép-Magyarország jár élen 17 százalékkal, és a megyeszékhelyek esetében is meghaladja a 10 százalékot az emelkedés, Észak- és Kelet-Magyarország megyéiben az egyébként is alacsony árakhoz nagy esés társult.
A piaci szereplők egyértelműen optimisták. A minap a Portofolio Property Investment Forumon Doron Dymschiz, a Duna House tulajdonosa azt mondta további növekedésre kell számítani. A válság éveiben alapvetően az volt a jellemző, hogy az eladók a múltban éltek, és ehhez igazították áraikat. Ez megfordult, és a vevőknek kell alkalmazkodniuk. Dymschiz szerint egy hosszú távú felívelő ciklus elején állhatunk, ami persze nem jelenti, hogy ez a folyamat töretlen lesz.
Horváth Áron, az Eltinga Ingatlanpiaci Kutatóközpont vezetője úgy véli, a használtlakás-piac kezdődő élénkülése után most a fejlesztések beindulása következhet. A válság előtthöz képest a kereslet és a kínálat is sokkal megfontoltabban nőhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.