Felgyorsult a behozatal növekedési üteme szeptemberben, miközben az export kissé visszafogottabb bővülést mutatott. A kivitel 5,6, a behozatal 8,2 százalékkal növekedett a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint az előző év azonos időszakához képest, a külkereskedelmi többlet pedig 814 millió eurót ért el. Ez ugyan 126 millióval elmarad a tavaly szeptemberi rendkívül magas szinttől, de a külkereskedelem továbbra is támaszt ad a gazdaságnak.
A harmadik negyedév végén már meghaladta a 6 milliárd eurót a többlet. Ilyen magas aktívum általában egy év alatt szokott keletkezni, vagyis 2015 már biztosan rekordot hoz. Tavaly ötmilliárd, az előtt pedig 4,8 milliárd eurós aktívumot mértek szeptember végén. Idén elérhető a nyolcmilliárd, ebben szerepet játszik az olajárak zuhanása is.
Szakértők úgy vélik, hogy a nettó export növekedési hozzájárulása csökkenhetett az első félévihez képest, de ez sem okozna problémát, mert a külkereskedelem visszafogottabb bővülése az import – vagyis a belső kereslet – növekedésével függ össze. Az első negyedévben még 3,1, a másodikban pedig 1,4 százalékponttal járult hozzá a GDP-növekedéshez a nettó export. (A GDP rendre 3,5, illetve 2,7 százalékkal nőtt.)
Az év első kilenc hónapjában a kivitel euróértéke 7,2, a behozatalé közel hat százalékkal emelkedett. Marczinkó Zoltán István, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára szerint továbbra is a járműgyártás viszi a magyar exportot, de több más ágazat is felzárkózik. Az import növekedéséről az M1-en Marczinkó azt mondta, hogy megkezdődött a karácsonyi felkészülési időszak, s ahhoz, hogy az ajándékcikkek időben az üzletekbe kerüljenek, a beszerzésnek már szeptemberben el kell indulnia.
A következő hónapokban fennmaradhat az export és az import növekedése is. A kivitel bővülését a magára találó hazai ipari termelés és az emelkedő európai kereslet támogathatja, a behozatalét pedig a háztartások fogyasztásának dinamizálódása segítheti a következő hónapokban. Szeptemberben 5,1 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom az augusztusi 4,6 után. Ennek egy része azonban még most is az online kasszák fehéredési hatása lehet, vagyis a vásárlások ennél lassabban nőhetnek. Jövőre már nem várható túl élénk importnövekedés, miután a beruházások valószínűleg gyengébben fognak teljesíteni az uniós források visszaesése miatt, de a fogyasztás erősödése támaszt nyújthat a behozatalnak. Elemzők szerint jövőre problémát jelenthet a feltörekvő országok, elsősorban Kína gazdaságának várható lassulása, valamint az is, ha a Volkswagen-botrány hatására csökkennének az autóeladások. Utóbbinak azonban egyelőre semmi jele.
Bővülés Németországban
Németországban nagyot nőtt az export és az import is. A kivitel szeptemberben 2,6 százalékkal emelkedett az előző hónaphoz viszonyítva, a behozatal pedig ennél is erőteljesebben, 3,6 százalékkal bővült – jelentette a német statisztikai hivatal. A külkereskedelmi többlet egy hónap alatt 19,4 milliárd euró volt, ami kismértékű romlás az augusztusi után. Az adatok bizonyítják, hogy a nyár végén csak átmeneti hatások miatt romlott a német külkereskedelem. Augusztusban az export 5,2, az import 3,2 százalékkal esett vissza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.