Szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom volumene 5,1 százalékkal nőtt. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 3,0, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 6,9, az üzemanyag-kiskereskedelemben 6,1 százalék erősödést mért a KSH. Az idei január–szeptember közötti kiskereskedelmi forgalom volumene – a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 5,9 százalékkal haladja meg az előző év azonos időszakát.
Üzemanyag-forgalom nélkül jóval gyengébb a szeptemberi kiskeradat, az élelmiszer-kereskedelem például kifejezetten gyengén teljesített, amit a nem élelmiszer jellegű vegyes termékforgalom kompenzált. A lassabb növekedés az iskolakezdéssel és a nyaralások végével magyarázható.
Az előző év végén – részben az online pénztárgépek bevezetése által okozott – magas bázis miatt az idei év hátralevő részében 4,5 százalék körül alakulhat a kiskereskedelmi forgalom növekedése, éves átlagban 5,5 százalékos növekedésre számít a Takarékbank. Az elemzők a növekedési ütem jelentős részét az online pénztárgépek bevezetése utáni „fehéredésnek” tudják be, ezt a piaci szakemberek nem győzik hangsúlyozni, ám nem elhanyagolható tény, hogy a kiskereskedelemben erősen tetten érhető a fogyasztói optimizmus is. Ez a reálbérek erősödéséből, illetve a devizahitelek elszámolása után, a fogyasztóknál maradt nagyobb elkölthető jövedelemből táplálkozik.
Egyre kevesebb tényező ösztönzi a fogyasztót a takarékosságra és megfontoltabb kiadásokra, ráadásul az üzemanyag ára is tartósan alacsonynak bizonyul, amely újfent erősíti az elkölthető jövedelmet.
Az online pénztárgépek miatt mutatkozott fehéredés azonban lassan kifutóban van, ezt jelzi a kiskereskedelmi növekedés lassulása is (bár a karácsonyi időszakban folyó áron a forgalom átlépheti az ezermilliárd forintot is). A fogyasztói optimizmus 2016-ra is megmaradhat, éves szinten a kiskereskedelmi forgalom növekedési üteme 3 százalék körül alakulhat.
Varga Mihály az eseményen elmondott beszédében reagált a főtitkár szavaira. Kijelentette: képviselői indítványról van szó, a kormány még nem alakította ki álláspontját az ügyben. Ugyanakkor hozzátette: a felvetést érdemes megvizsgálni. A magyar kereskedelem döntő része külföldi kézben van, a kormány feladata pedig a magyar kereskedelem érdekeinek képviselete, valamint az arra való törekvés, hogy a foglalkoztatás nőjön. (VG)
Varga Mihály az eseményen elmondott beszédében reagált a főtitkár szavaira. Kijelentette: képviselői indítványról van szó, a kormány még nem alakította ki álláspontját az ügyben. Ugyanakkor hozzátette: a felvetést érdemes megvizsgálni. A magyar kereskedelem döntő része külföldi kézben van, a kormány feladata pedig a magyar kereskedelem érdekeinek képviselete, valamint az arra való törekvés, hogy a foglalkoztatás nőjön. (VG)-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.