A hazai, nem lakossági áramfelhasználóknak még három évig kell fizetniük tarifáikon keresztül a szénfillért, amelyből az MVM tulajdonában lévő Vértesi Erőműhöz tartozó bánya bezárásával járó egyes költségek, veszteségek fedezhetők. Ehhez a versenyképtelen bányák bezárásáról szóló, 2010-es uniós tanácsi határozat adja meg az alapot, azt pedig az Európai Bizottság 2013-ban született végrehajtási határozata mondta ki, hogy a 2014-től 2018. december 31-ig adható állami támogatás legfeljebb 42,247 milliárd forint lehet.
A keretből a múlt év végéig üzembezárási támogatásként, azaz a termelési veszteség kiegyenlítésére 21,56 milliárd forintot költöttek el a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivataltól (MEKH) kapott válasz szerint. Ez a fajta támogatás a bánya bezárása miatt tavaly megszűnt. A bánya bezárásához kapcsolódóan 4,94 milliárd forintot fizettek ki, főleg a létszámleépítés miatt és a rekultivációra. Az MVM tájékoztatása szerint a végleges bezárás miatti rendkívüli költségekre 2015. december 31-ig 8,4 milliárd forintnyi támogatási igény merülhetett fel.
Bezárása előtt közvetlenül 525 saját és 150 külsős dolgozót foglalkoztatott a bánya. Előbbiekből 280-an már akkor jogosultak voltak átmeneti bányászjáradékra. Akkori közlések szerint csak azoknak a saját alkalmazottaknak akartak felmondani, akikre nincs szükség a föld alatti rekultivációnál, vagyis az elbocsátások fokozatosak.
A dolgozókra vonatkozó kérdésünkre az MVM-nél közölték: a 2014. október 20-án bejelentett csoportos létszámcsökkentésben érintettek közül 68-an vettek részt különböző tanfolyamokon, és a további csoportos létszámcsökkentések után is a munkáltató fizeti az átképzést. Az elküldöttek eddig személy- és vagyonőrnek tanulhattak, szerezhettek B és C+E+GKI és D+E+GKI és GKI kategóriás jogosítványt, építő- és anyagmozgatógép-kezelői (targoncavezető) és raktárosi képesítést. Tanulhattak németül is, szerezhettek vállalkozási ismereteket, és letehették a targoncavezetői hatósági vizsgát. Nem tudja az MVM, hogy ma hány elküldött bányásznak van valamilyen munkája.
Bő évtizedes intézmény
Szénfillér (hivatalos nevén szénipari szerkezetátalakítási támogatás) 2002 óta van az áram árában, és azt a rezsicsökkentésig a lakossági ügyfélkör is fizette. Tárgyévi mértére a MEKH tesz javaslatot a végső döntést meghozó szakminiszternek. Idei összege kilowattóránként 25 fillér, a tarifaelem nem áfaalap. A jövő évi szénfillérre a hivatal július 31-ig tesz javaslatot, de előbb – ahogyan az eddigi évek elején is – ellenőrzi annak felhasználását. A pénz az áramkereskedőkön keresztül az összeget kezelő Mavir elkülönített számlája kerül, mégpedig több csatornán át: az áramot eladó egyetemes szolgáltatóktól, az áramkereskedőktől, a termelői engedélyesektől (erőművektől), azoktól a felhasználóktól pedig közvetlenül, amelyek az áramtőzsdéről vagy külföldről vásárolnak. A bánya bezárásához kapcsolódóan rendkívüli támogatást csak utólagosan, a tényadatok alapján lehet kifizetni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.