BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Félretárcsázott az Apple

Bár mind bevételét, mint nyereségét illetően rekordnegyedévet zárt az Apple, a befektetők a elégedetlenek, különösen a csökkenő forgalom láttán.

Már január elején sejteni lehetett, hogy valami baj van az Apple-nél, miután az iPhone-ok gyártását harmadával csökkentették a felhalmozódott magas raktárkészletekre hivatkozva. A szerdán kiadott negyedéves jelentés és a nem túl fényes jövőt felvázoló prognózis végképp elosztatta a meglévő kétségeket is: a világ legértékesebb cége letért a dinamikus növekedési pályáról.

A decemberrel zárult üzleti negyedévben a vállalat forgalmának közel 70 százalékát kitevő iPhone-ok forgalma megcsappant, az ősszel bemutatott legújabb generációs okostelefonjának, a 6S-nek a tudása nem volt annyira meggyőző, hogy automatikus váltásra sarkallta volna a fogyasztókat. A darabszámban az egy évvel korábbihoz képest alig egy százalékos emelkedést mértek, a 74,8 millió eladott készülék ugyanakkor csaknem 2 millióval elmarad a várakozásoknál. Az iPadnál 21,42 millióról 16,12 millióra zuhant az eladott készülékek száma az egy évvel korábbihoz képest, míg a Mac számítógépcsaládnál 5,52-ről 5,31 millióra csökkent a kereslet, jelezve, hogy megérett a frissítésre mind a táblagép-, mind a laptop termékvonal.

Az internetes szolgáltatások viszont 26 százalékkal többet, 6 milliárdot hoztak a konyhára, nem szólva az Apple Watchot, az iPod zenelejátszót és a Beats fülhallgatókat és egyéb kiegészítőket magukba foglaló egyéb szegmens 62 százalékkal, 4,3 milliárd dollárra  hízott forgalmáról. De nem csak a termékekkel, a piacokkal is baj van. Amerikában és Európában még stabil az Apple helyzete, Japánban viszont 12 százalékos zuhanást mértek. Kína különleges helyzetben van: ahhoz képest, hogy bő egy éve, amikor a China Mobil is végre megkezdte az iPhone-ok forgalmazását, 70 százalékos bevételbővülést tapasztaltak, mára a növekedési tempó 14 százalékosra szelídült. A kínaiak az ár/érték arányt nézve a Xiaomi, a Lenovo, a Huawei és a ZTE okostelefonjait előbbre sorolják, mint az iPhone-t.

Az Apple vezetése közleményében a rekordhalmozásra fókuszál, minden idők legjobb negyedévének vezérszámait felsorolva. A 79,5 milliárd dolláros forgalom, a 18,4 milliárdos nyereség és a 3,28 dolláros egy részvényre eső profit (EPS) szerintük önmagáért beszél. (Igaz, az EPS növekedésében a visszavásárlási program révén csökkentett részvényszám a közrejátszott.) A befektetőket azonban alaposan elkényeztették az utóbbi években, így a bevétel 1,7, a nyereség 1,9 százalékos gyarapodását sokan a vég kezdeteként fogják fel. S bár a Tim Cook vezérigazgató által jegyzett közlemény első két bekezdésében hétszer is szerepel a rekord szó, a nyitás előtti kereskedésben máris 2 százalékkal esett az Apple amúgy is lejtőn lévő árfolyama.  Mentségként hozható fel az Apple számára, hogy a dollár erősödése miatt bevétele 5 milliárd dollárral zsugorodott,  tavalyi árakon számolva 8 százalékos lett volna a bővülés.

A hiányzó 5 milliárd közel feléért az euró látványos gyengülése okolható. S miután a dollár továbbra is ereje teljében van, az előttünk álló időszakban tovább morzsolódhat a cég forgalma. Friss előrejelzésük szerint a márciussal záruló negyedévben legfeljebb 53 milliárd dolláros bevétellel kalkulálnak, azaz 13 százalékkal alacsonyabbal a tavalynál. Legutóbb épp 13 éve szakadt meg az Apple folyamatos növekedési sorozata, s ez az, ami – a termékpaletta forradalmi megújításának igénye mellett - komoly aggodalommal tölti el a befektetőket. No meg a profitmarzs olvadása, ami újra visszacsúszik a 40 százalékos szint alá.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.