E hét végéig véleményezhető az Öko Zrt. és a Golder Associate Zrt. javaslata a kiégett atomerőmű-fűtőelemek és nukleáris hulladékok nemzeti tárolási programjának környezeti hatástanulmányának elkészítéséről. A program elkészítését a területre vonatkozó nemzeti politika írta elő, amelynek megfogalmazására uniós előírások kötelezik a tagországokat. A környezeti hatásvizsgálat arra keres választ, hogy az érintett anyagok tárolása megfelel-e a környezetvédelmi és a fenntarthatósági elvárásoknak.
Magyarországon csaknem 400 helyen használnak radioaktív anyagot, nukleáris anyagokkal pedig 50 engedélyes dolgozhat. E sugárzó anyagokat a gyógyászatban diagnosztikai és daganatterápiás célokra, az élelmiszeriparban és a trópusokról érkező fűszereknél a káros mikroorganizmusok elpusztítására, az iparban az anyaghibák feltárására vetik be. A legismertebb alkalmazási terület a paksi villamosenergia-termelés, de az MTA-nak is van egy kutató-, a BMGE-nek pedig egy oktatóreaktora. E három helyen keletkezik kiégett üzemanyag, amelynek mennyiségét a két új paksi blokk növelni fogja.
A kiégett fűtőanyagot több évig a reaktorok mellett, vízzel telt pihentetőmedencékben hűtik, majd további évtizedekre átmeneti tárolókba kerülnek. Végső elhelyezésük történhet nyílt rendszerben, azaz közvetlenül egy végleges tárolóban, vagy zárt rendszerben, amikor újrahasznosítják őket. Ez utóbbi után az eredetinél sokkal kevesebb végleg elhelyezendő hulladék marad vissza. Magyarország még nem döntött arról, hogy a nyílt vagy a zárt ciklust választja-e, de a végső tárolásra alkalmas helyszínt mindenképp ki kell választani és ki kell alakítani. A 2014 elején született magyar–orosz nukleáris egyezmény lehetőséget ad arra, hogy az új blokkok fűtőelemei (meghosszabbíthatóan) 20 évre visszakerüljenek Oroszországba technikai tárolásra, esetleg reprocesszálásra (utóbbira kevés országban van technológia).
Döntés azért nincs még az üzemanyagciklus nyílt vagy zárt voltáról, mert a vonatkozó nemzeti politika szerint figyelemmel kell lenni a terület hazai és nemzetközi változásaira, azaz a mérlegelve előrehaladás elvét kell követni. Jelenleg a működő paksi blokkok kiégett fűtőelemei újrahasznosítás nélkül jutnak a végleges tárolóba, de az oktató- és a kutatóreaktorból kikerülők elvileg visszakerülhetnek Oroszországba újrahasznosításra. Ez a hazai szándék is. Az újrahasznosítással kinyert anyagok és azok hulladékai is Oroszországban maradnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.