Jól sikerült a december a turisztikai ágazatban, a fővárost főleg a külföldi vendégek keresték fel az ünnepi időszakban, a magyar családok inkább a vidéki wellness-, illetve gyógyszállodákban töltötték az év végét. A budapesti 4-5 csillagos szállodák foglaltsága 90 százalék felett volt az év végi ünnepek idején, a három helyszínen megrendezett karácsonyi vásárt és a több mint száz hozzájuk kapcsolódó programot mintegy 500 ezer vendég kereste fel. Összességében 2015 végén nagyjából öt százalékkal több külföldi turista érkezett Budapestre, mint egy évvel korábban – foglalta össze Ruszinkó Ádám turizmusért felelős helyettes államtitkár az év végével kapcsolatos adatokat.
Kovács István, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének főtitkára is megerősítette, hogy Budapesten jó volt az év végi vendégforgalom. A szállodák közül a belvárosi, Duna-parti hotelek szilveszterkor közel százszázalékos kihasználtsággal működtek – tette hozzá –, a vendégek többsége három éjszakára jött. A kevésbé frekventált helyeken lévő kisebb szállodák nem tudnak ennyire jó eredményekről beszámolni, mint ahogyan vidéken is nagyon vegyesen alakult a kép. Főleg a wellness- és aquaparkos szállodák voltak népszerűek, illetve a kastélyszállók és a gyógyszállók tudtak jól zárni.
Nemcsak a magyarok kedvelték az év végi vizes pihenést, hanem a külföldi turisták is. Szőke László, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatójának elmondása szerint tavaly december 24. és idén január 3. közötti tizenegy nap alatt, a céghez tartozó nyolc, az ünnepi időszakban is üzemelő fürdőben 120 ezer vendég fordult meg. A Gellértben volt olyan nap, amikor 2600 fő vett belépőt, a Széchenyi gyógyfürdőt pedig 6300-an keresték fel. Csak december 30-án 14 ezren mentek el a fürdőkbe. Hozzátette, az év egészében is jó volt a látogatottságuk, s ennek köszönhetően 2015-ben a cég árbevétele 10,2 milliárd forint körül alakul, az üzemi eredmény pedig eléri a kétmilliárd forintot.
Jó év volt
Pontos számok ugyan csak az első negyedév végén várhatók a Központi Statisztikai Hivataltól, mindenesetre az már most látszik, hogy az idegenforgalmi ágazatnak nincs oka panaszra. Előzetes várakozások szerint 2015 rekordokat hozhatott, a vendégek száma elérhette a 10 milliót, a vendégéjszakáké a 25 milliót, a kereskedelmi szálláshelyek árbevétele pedig a 350 milliárd forintot. Ruszinkó Ádám helyettes államtitkár szerint a tavalyi év adataiban benne van a migrációs helyzet és a párizsi terrortámadások hatása is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.