BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kettészakadt az ország

Növekvő árszínvonal és hatalmas földrajzi különbségek jellemzik a lakáspiacot, Budapesten és a nyugati megyékben szárnyal a piac.

Növekvő árszínvonal és hatalmas földrajzi különbségek jellemzik a lakáspiacot – derült ki az Otthontérkép legfrissebb statisztikájából. Az elmúlt egy évben folyamatos és látványos volt az átlagos kínálati árak növekedése: míg 2015 júliusában átlagosan 220 ezer forintért kínálták a lakásokat, addig 2016 januárjában már 312 ezerre emelkedett az átlagár – hangsúlyozta Ditróy Gergely vezető elemző. A legnagyobb mértékű növekedés december és január hónapban figyelhető meg, s a kormányzati ingatlanpolitikába bevezetett módosítások idézhették elő.

Az átlagárak mögött azonban nagymértékű regionális eltérések mutatoznak. Nem meglepő módon a legdrasztikusabb növekedés Budapesten történt, itt ugyanis 323 ezer forintos átlagos négyzetméterárról 403 ezerre ugrott az árszínvonal 2014 és 2015 között. A több mint 25 százalékos drágulás azonban nem általános.

A nagy infrastrukturális, szociális és társadalmi egyenetlenségek következtében az ország két táborra oszlott: vannak olyan területek (főként Budapest és több nyugat-magyarországi megye), ahol a kínálati átlagárak bőven meghaladták és maguk mögött hagyták a 2014-es szintet, és vannak olyan megyék, ahol nemhogy drágulás nem következett be, de akár 21 százalékkal is csökkent az eladó lakások és házak kínálati ára.

Budapesten valamivel egységesebb a kép, hiszen minden kerületben áremelkedést mutat az Otthontérkép. A leglátványosabb drágulás a belvárosi kerületeket jellemezte (V., I., VI.), itt ugyanis 2014 és 2015 között 35 százalékkal mentek fel az ingatlanárak. Így állhatott elő az az abszurd helyzet, hogy az V. kerületben például 730 ezer forint az átlagos négyzetméterár. Ennek oka feltehetően abban gyökeredzik, hogy a kerületek több magas minőségű új építésű projektnek is otthont adnak, centrális elhelyezkedésűek, ezek a tényezők pedig meglehetősen felnyomhatják az ingatlanárakat. A főváros népszerű kerületei (II., XII., XIII., XI., III., VII.) mutatják a legreálisabb képet az árak tekintetében, mivel az ingatlankínálat jóval sokszínűbb ezeken a területeken: átlagosan 23 százalékkal emelkedtek az árak 2014 és 2015 között.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.