Már 33 hazai település kínálkozott fel a Homatech Recycling Zrt. gumiabroncs-újrahasznosító üzeme új telephelyeként. A beruházás eredetileg a MET százhalombattai Dunamenti Erőművétől megvásárlandó 4,1 hektáros területen indult volna, de a helyi lakosság környezetvédelmi indíttatású tiltakozása miatt a Homatech közvetett többségi tulajdonosa, Csányi Sándor OTP-vezér januárban lefújta a projektet.
„Bár az általunk alkalmazni kívánt műszaki megoldást már számos tekintélyes nemzetközi auditor vizsgálta, a százhalombattaiak fellépése után Csányi Sándor kikérte a hazai tudományos elit, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) véleményét is. Ezt egy-két héten belül várjuk, és amint megkapjuk, közzétesszük” – válaszolt a Világgazdaságnak a Homatech Zrt. vezérigazgatója. István Gábor tájékoztatása szerint Csányi Sándor döntése végleges, tehát már az is biztos, hogy Százhalombattán semmiképpen sem épül fel az üzem. Az ottani előkészületek azonban nem vesznek kárba, mert adaptálhatók az új helyszínre. Az új helyszínt a beruházó csak az MTA-anyag elkészülte után, feltehetően az említett 33 jelentkező közül választja ki, amennyiben az MTA is megerősíti, hogy a használandó technológia az egészségre ártalmatlan.
A gyár engedélyeinek beszerzése és építése körülbelül 18 hónapig tart majd, amit még hat hónap próbaüzem követ. A vezérigazgató korábbi nyilatkozata szerint a beruházáshoz nincs szükség környezetvédelmi hatástanulmányra, mert az üzem évi 30 ezer tonna maximális kapacitása nem éri el azt a határt, amihez ilyen kellene. A beruházó ennek ellenére vállalta, hogy Százhalombattán elvégzezteti az ilyenkor szokásos, környezetvédelmi vizsgálatot.
A folyamat zárt, nem jár károsanyag-kibocsátással. Magának az üzemnek természetesen van károsanyag-kibocsátása, de határérték alatti, ahogyan a hozzá szükséges hőenergia előállításáé is. Mivel hulladék-újrahasznosításról van szó, a használt gumival előállítandó áram még zöldnek is számít. Ezt igazolja egyébként a megszerzett ISCC-minősítés is. A Világgazdaság úgy tudja, hogy a százhalombattaiak egyebek között attól tartottak, hogy a város felé fújja a szél a feldolgozásra váró hulladékgumi-hegyek szagát.
A tizenötmilliárd forintba kerülő beruházással 50 munkahely hozható létre. Az üzem a saját energiaellátását biztosító gáz mellett zöldáram termelésére is használható szénhidrogén-folyadékot, kokszot, valamint acélt állít majd elő további ipari felhasználásra.
A több tízmillió euróba kerülő projekt a társaság kezdeményezésére megkapta a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházási státuszt, hogy gyorsabb lehessen az engedélyeztetési eljárása. Ez egyben azt is jelenti, hogy a beruházáshoz nincs szükség az építészeti műszaki tervtanács véleményére, sem településképi véleményezési, illetve bejelentési eljárásra.
Szlovákiai szálak
A Homatech 67 százaléka a Bonitas 2002 Befektetési Zrt.-é, 33 százaléka pedig a technológiát kidolgozott, szlovákiai Dron Industriesé. Utóbbi egyik alapítójához köthető a Magyarországon is bevetendő újrahasznosító technológia kifejlesztése. Ez utóbbi azonban az OT Industries (korábban Olajterv) kezében van, amelynek a 31 százaléka szintén a Bonitasé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.