Egymás után rekednek meg a bértárgyalások az autóiparban: előbb az Audinál alakult sztrájkbizottság a múlt hét elején, majd pénteken a több autógyártónak is beszállító sopronkövesdi Autolivnél döntöttek a munkabeszüntetés előkészítéséről. A Vasas Szakszervezeti Szövetség szerint általános az elégedetlenség a nem megfelelő bérszínvonal miatt az iparágon belül, és további három, egyelőre meg nem nevezett vállalatnál alakult ki sztrájkközeli helyzet. A szakszervezet úgy látja, az elégedetlenséget mindenhol az idei gyengének tartott – összeg nélküli – országos bérajánlás, illetve az egyre általánosabb szakemberhiány következményei váltották ki. A követeléseket fűti az is, hogy a szlovákiai autóipari cégek magasabb béreket és jobb feltételeket kínálnak.
Az Audi Hungaria Motor Kft. vezetése és a szakszervezet között a héten folytatódnak a tárgyalások az idei béremelésről, miután a szakszervezet a múlt héten több tárgyalási körben sem fogadta el a cég ajánlatát – értesült a Világgazdaság. Úgy tudjuk, a cégvezetés két ajánlatot tett: az egyik szerint sávosan emelnének: a dolgozók bére havonta legkevesebb 15 ezer, legfeljebb 20 ezer forinttal emelkedne. Ez esetben az alacsonyobb jövedelműek bérét emelnék jobban. Ha ez valósulna meg, akkor a győri cég 11 500 munkavállalója közül több mint háromezer dolgozó bére 10 százaléknál nagyobb mértékben emelkedne. A vállalatvezetés másik ajánlata szerint minden dolgozó egységesen havi 15 ezer forintos béremelésben részesülne, és mindkét változatnál évi 570 ezer forintos cafeteriajuttatás egészítené ki a megemelt bért. Az Audin belülről származó információink szerint valószínűleg nem fajul munkabeszüntetésig a helyzet, mivel a vállalat vezetése a megállapodásban érdekelt, és azt tárgyalásos úton szeretné elérni. Ha nem sikerülne megegyezni a szakszervezetekkel, akkor a jogszabályok szerint a cégvezetés egyoldalúan is dönthet a béremelésről.
A Magyar Suzuki Zrt.-nél is zajlanak még a bértárgyalások az üzemi tanács és a cégvezetés között, ezért eredményekről még nem tudott beszámolni lapunknak Ruska Viktória kommunikációs vezető, aki annyit mondott el, hogy minden évben körülbelül április–májusig szokott megszületni a megállapodás az éves bérszintről. Az Opel szentgotthárdi gyárában nem fenyeget sztrájk, de a bértárgyalásokról egyelőre semmit nem tudni.
Sztrájkbizottságot alakítottak a Tesco dolgozói is a múlt héten. Bubenkó Csaba, a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének elnöke (KDFSZ) azt nyilatkozta a Magyar Időknek, hogy azért terveznek munkabeszüntetést, mert az éppen zajló bértárgyalásokon nem sikerült megállapodni a céggel. A KDFSZ április 1-jétől 20 százalékos, szeptember 1-jétől további 15 százalékos emelést szeretne kiharcolni. A Tescónál jelen lévő másik, reprezentatív szakszervezet, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszevezete (KASZ) viszont a bértárgyalások alakulásától független akciónak tartja a sztrájkbizottság megalakítását, mivel a cégvezetés még nem számszerűsítette saját bérajánlatát – mondta lapunknak Sáling József, a szervezet elnöke, aki szerint valóban nagy a bérfeszültség a cégnél, ahol a 16 ezer hálózati, vagyis konkrétan az eladásban tevékenykedő dolgozó mintegy fele minimálbért kap. Egyre nagyobb probléma a szakképzett eladók hiánya, ami miatt a dolgozók leterheltek. A KASZ hároméves bérfejlesztési programot szeretne, amelynek során átlag 30 ezerrel forinttal emelnék a munkavállalók bérét. A Tesco nem kívánta kommentálni a folyamatban lévő bértárgyalásokat, amelyek csütörtökön folytatódnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.