A szakszervezetek által már ugyancsak elfogadott terv szerint összevonnák a vállalat egyes bányáit és veszteséges vagyonelemeit, majd ezeket átvinnék a bányászat átszervezését célzó SRK nevű állami vállalatba (ez mintegy 4 ezer főt érintene). Magát a KW-t ezek után PGG (Lengyel Bányászati Csoport) néven pozicionálnák újra – idézte a Platts Tomasz Rogala vezérigazgatót –, úgy, hogy három állami többségű közüzemi szolgáltató is beszállna, összesen 1,5 milliárd zlotyval. Az érintett állami, illetve magánbankoktól pedig azt várják, hogy a kezükben levő mintegy 500 millió zloty értékű KW-kötvényt cseréljék át PGG-részvényekre – ez az, amiért a bankok nem lelkesednek. A spanyol Santander lengyelországi leánya, a BZ WBK, valamint a francia BNP Paribas érdekeltsége, a BGZ már jelezte, hogy nem csatlakozik a kötvénykonverzióhoz – tudta meg a Reuters banki forrásokból –, az állami tulajdonú Alior Bank pedig azt közölte, hogy ugyanolyan feltételeket akar, mint a magánbankok. A bankoknak jó okuk van a keménykedésre, hiszen az új kormányzat első dolga volt egy különadó kivetése a mérlegfőösszegükre – abból finanszírozzák a beígért szociális juttatásokat –, emellett a vártnál rosszabb feltételeket kényszerítettek rájuk a devizahitelek zlotyra váltásánál.
Az energiaügyi miniszter most más megoldást keres – értesült a Reuters –, azt nem tudni, mi lehet ez, de az idő sürget. A KW-nak már arra sincs pénze, hogy májusban bért fizessen – írta a Thenews.pl portál –, és ha nem tudják gyorsan felállítani a PGG-t, akkor nem marad más, mint a csőd. Még akkor sincs azonban minden rendben, ha időben feláll az új társaság, mert az üzleti tervet, illetve a finanszírozást úgy kell összerakni, hogy az Európai Bizottság ne minősíthesse tiltott állami segítségnyújtásnak az egész manővert. Ezt a célt szolgálja az is, hogy az üzleti tervben leszögezték: a PGG-be beszálló társaságoktól tíz évig nem lehet újabb tőkehozzájárulást kérni. Az egyelőre nem világos, hogyan akarják kezelni azokat a gondokat, amelyek miatt eddig szenvedett a KW: az alacsony világpiaci szénárakon túl a legnagyobb problémája a drága termelés – a társaság kiadásainak 60 százaléka munkaerőköltség. A PiS egyik fő választási ígérete az volt, hogy fenntartja a szénbányászatot, és megőrzi benne a munkahelyeket – az ágazatban összesen mintegy százezren dolgoznak –, szakértők szerint azonban hosszabb távon nem fog menni a veszteséges bányák támogatása. Egyre nagyobb ráadásul a nemzetközi nyomás annak érdekében is, hogy az ország álljon át a mostaninál tisztább energiára; a Platts adatai szerint a lengyel áramtermelés 90 százaléka származik szénalapú erőművekből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.