A kizárólag hazai költségvetésből, az egyedi kormánydöntés keretében (EKD) támogatott cégek általában betartják a szubvenció fejében vállalt kötelezettségeiket, vagyis megvalósítják a tervezett beruházásokat, munkahelyeket teremtenek, de mulasztásra is van példa – tájékoztatta a Világgazdaságot a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA). Ha a kedvezményezett a szerződésben vállalat kötelezettségeit nem tudja teljesíteni, akkor a támogatást – részben vagy egészben, a nem teljesítés függvényében – vissza kell fizetnie. A visszafizetés garantálására biztosítékot kell nyújtania valamennyi kedvezményezettnek.
A vállalt, de be nem tartott kötelezettségek miatt eddig – vagyis az elmúlt 12 évben – kamatokkal együtt 1,589 milliárd forintot fizettek vissza a társaságok – közölte lapunkkal cégek említése nélkül a HIPA. Ez az összeg a folyósított támogatás körülbelül egy százalékát teszi ki, tehát a támogatott projektek túlnyomó részben szerződésszerűen valósultak meg.
A visszafizetések okai között megemlíthetők a 2008–2009 évi válság okozta gazdasági nehézségek, a létszám vagy az árbevétel-vállalás fenntartása sok esetben meghaladta a vállalatok akkori teljesítőképességét. Természetesen a válságot követően is előfordult esetenként, hogy a vállalásokat a kedvezményezett nem teljes mértékben, hanem némi elmaradás mellett tudta teljesíteni, de az nem volt olyan mértékű, hogy a támogatás teljes visszafizetését indokolta volna, így csak részleges visszafizetésre került sor. Eseti alapon előfordult, hogy a felek kölcsönös egyetértésben felbontották a támogatási szerződést, ekkor a cég az addig folyósított támogatást visszafizette.
Jelenleg az a leggyakoribb, hogy a technológiaváltás miatt feleslegessé vált támogatott eszközöket a vállalatok leselejtezik, és nem pótolják, mert a technológia változásával már szükségtelenné váltak. Az elidegenítéshez szükséges a támogató hozzájárulása, azonban ez esetben is visszafizetési kötelezettsége van a kedvezményezetteknek.
A visszafizetés a felszólítást követően általában azonnal megtörténik, a biztosítékok érvényesítésére nincs szükség, ugyanakkor a biztosítéki rendszer, amely a nyújtott támogatás 120 százalékára vonatkozó garanciadokumentum – például bankgarancia – és az ezt kiegészítő inkasszófelhatalmazó levelek együttese, garantálja, hogy a jogosulatlanul igénybe vett támogatásokból eredő követeléseket szükség esetén mindenképp érvényesíteni lehessen – tette hozzá az ügynökség.
Könnyítettek a támogatás megszerzésén
Immár a Vas, Veszprém és Zala megyékben megvalósuló beruházások esetében is elegendő a hátrányos helyzetű régióknál előírt minimum 10 millió euró elszámolható költség, valamint az 50 új munkahely létrehozása. Az új gazdasági tevékenység végzésére irányuló induló projekteknél pedig már 5 millió eurós volumentől és 100 új munkahely létrehozásától vehető igénybe ez a támogatási forma.A cégek a támogatás fejében különböző, például létszámfenntartási, illetve többletárbevételre vonatkozó kötelezettségeket vállalnak, ezek a vállalatmérettől függően a beruházás befejezését követően legkevesebb 3-5 évre szólnak. A vállalatoknak a fenntartási időszakot, illetve a támogatási szerződés megszűnését követően a korábbi támogatóval szemben általában további tájékoztatási kötelezettsége nincsen, így egyes támogatási programok esetében előfordulhat, hogy a szerződéses vállalások teljesítését követően a korábban támogatott vállalat kikerül a támogató látóköréből.
A HIPA ugyanakkor kiterjedt utógondozási (úgynevezett aftercare) tevékenységet is folytat. A program célja, hogy figyelemmel kövesse a Magyarországon működő vállalatok működését, segítse fejlődésüket és újbóli befektetésre, további bővülésre ösztönözze őket. A program elsődleges fókusza azokon a vállalatokon van, amelyekkel magyarországi betelepülése és működése kapcsán a HIPA korábban már kapcsolatba került, de a programba bevont vállalati kör folyamatosan bővül.
Fontos kiemelni ugyanakkor, hogy a támogatott beruházások számos esetben újabb fejlesztéseket tesznek lehetővé, amelyek vonatkozásában ismét támogatási kérelemmel élhetnek a vállalatok, így a támogatott projekt működésének hosszú távú sikere érzékelhető.
Az alatt a 12 év alatt, amióta ez a támogatási program működik, a megítélt körülbelül 251 milliárd forint támogatásból 152 milliárd forint támogatást fizetett ki az állam. A kedvezményezettek a támogatás segítségével több mint 2736 milliárd forint – 2012 óta 947 milliárd forint – értékű beruházást valósítottak, illetve valósítanak meg, miközben 50 997 ezer új munkahelyet – 2012 óta 18 ezer új munkahelyet – létesíttek, illetve létesítenek. A támogatott beruházások általában 2-5 év alatt valósulnak meg, így a támogatás folyósítása is több évet ölel fel. Az EKD keretében megítélt támogatás folyósítása utófinanszírozás formájában történik, és támogatási előleg igénybevételére nincsen lehetőség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.