BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rekordár Rippl-Rónaiért

A Kieselbach Galéria nyitotta meg a tavaszi nagy budapesti aukciók sorát, a leütések – köztük egy rekorder Rippl-Rónai – azt mutatják, hogy visszatért az élet a műtárgypiacra.

Ilyen festményeket keresnek mostanában a nemzetközi műtárgypiacon – konferálta fel a május 9-i Kieselbach-aukció utolsó tételét az árverést vezető Winkler Nóra, és valóban a teremben és telefonon is élénk licit indult a Stilizált virágok özöne című Rippl-Rónai-képért. Az 1914-ben, a festő „kukoricás” korszakában készült virágcsendélet – amely szerepelt a Magyar Nemzeti Galéria 1998-as életmű-kiállításán – 34 milliónál kezdett (40–65 milliós becsérték mellett), végül 95 millió forinton ütötték le a teremben licitáló két úrnál, akik telefonon folyamatosan oroszul konzultáltak megbízójukkal. Ez a kép két éve megfordult a Virág Judit Galéria árverésén, 24–30 millió forintos becsértékkel; akkor 17 millióig volt érte licit, de nem ütötték le, mert nem érte el a beadó által kikötött limitet. Mostani leütési ára aukciós rekordot jelent Rippl-Rónai életművében. Az egész árverésen még négy tétel ára haladta meg a 30 millió forintot. Aba-Novák Vilmos felsőbányai látképe 40 milliós kezdés után 60 millió forintért talált gazdára, így az 50–80 milliós becsérték sávján belülre került. Farkas István 1937-es festménye, az amerikai magángyűjteményből hazakerülő Kertben viszont ugyanilyen becsérték mellett 45 millió forintos kezdőárán kelt el. Vajda Lajos 1938-as pasztellje, az Északi táj 35 milliós kezdésről 40 millió forintig jutott – ez kapta a legmagasabb felső becsértéket 85 millió forinttal –, Scheiber Hugó 1927-es fő műve, a Körhinta 38 millió forintig ment a 25 milliós kezdésről.

A 20 millió fölötti sávban is több tétel talált gazdára. Vörös Géza Kalapos önarcképe és Bene Géza 1929-es műtermi csendélete, valamint Vaszary János népviseletbe öltözött lányokat ábrázoló portréja egyaránt 26 millió forintért, Pór Bertalan Kék inges fiú című 1910-es alkotása, a magyar avantgárd egyik legkifejezőbb portréja 22 millió forintért kelt el. A szinte elfeledett, 26 évesen elhunyt Erős Andor Park című 1912-es festménye a magyar avantgárd első korszakából 15 milliós kezdés után 20 millió forintot ért meg valakinek. Kádár Béla art deco Madonnája 18 millió forintért, Ország Lili Architektúrák című 1966-os olajfestménye és Anna Margit Madáretető című 1936-os temperaképe egyaránt 16 millió forintért cserélt gazdát. Frank Frigyes 1929-ben festett olajképe, a feleségét ábrázoló Fotelban ülő vörös ruhás Mimi, illetve Batthyány Gyula portréja „az előkelő Pest lelkéről”, a második világháború kitörésekor New Yorkba emigráló Hatvany Liliről 12 millió forintért cserélt gazdát. Ugyanekkora leütési árat ért el Hincz Gyula Nagyváros című 1928-as tusrajza, amely a berlini Sturm Galériában rendezett 1929-es kiállítás elveszettnek hitt anyagából került elő.

A 19. századi anyagból Koszta József lányportéja 11 millió, Telepy Károly 1846-os védett festménye, a Vihar a pusztán 10 millió, Liezen Mayer Sándor történelmi témájú vászna, a Mária királynő és anyja, Erzsébet, Nagy Lajos király sírjánál 12 millió forint lett. El Kazovszkijtól a grafikai tétel visszamaradt, de 2,2 millió forintért gazdára talált korai, 1975-ös olajfestménye, a Tájkép maradvánnyal II. (1,7 milliós kezdés után).

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.