Az ország az uniós előírásokat nagyjából már teljesíti azzal, hogy újrahasznosítja a csomagolási hulladék 60 százalékát. bár a konkrét számmal az adatok begyűjtésénél tartó Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt.-től (NHKV) még nem tudott lapunknak szolgálni. Mégsem dőlhetünk hátra, mert a 60 százalékon belül még túl magas az égetés aránya az anyagában történő újrahasznosítással szemben, és komoly lemaradásban vagyunk üveghulladékfronton is. Az EU-ban a lakossági csomagolási hulladékok újrahasznosítási aránya tavaly 40 százalékos volt, tehát viszonylag jól állunk e téren. Uniós átlagban a keletkezett hulladéknak csak a negyede jutott el az újrafeldolgozó iparhoz.
Amiatt is reformra szorul a hazai hulladékgazdálkodás, mert 2020-ra legalább 4,2 millió tonna települési hulladék keletkezik, a tavalyi 4 millió tonna után, és persze szaporodik a nem települési hulladék mennyisége is.
Alapesetben azé a hulladék, aki begyűjti. A lakossági gyűjtést csak közszolgáltató végezheti, a többit megfelelő engedéllyel rendelkező magánvállalkozás is. A hulladék többnyire a közel 200 előkezelő létesítmény valamelyikébe kerül, majd az újrahasznosítóba.
Eközben egyre kevesebb a hulladékgyűjtő sziget, az NKHV válasza szerint azért, mert mostanában inkább közvetlenül a házaknál történő gyűjtésre van igény. Igaz, tavaly is létesültek új szigetek, de ezeknek a számát az NKHV még nem összesítette.
A válogatott hulladékot közel 140 közszolgáltató és 40 teljesítési segéd- vagy alvállalkozó gyűjti be a lakosságtól. „Általános cél a szolgáltatás színvonalának emelése az ellátás biztonságának és a rezsicsökkentés eredményeinek megtartása mellett” – közölték az NKHV-nél, hozzátéve, hogy a nullszaldós működés a távlati célok között szerepel.
Gondok vannak a szemlélettel is
Lakossági oldalon is sok a tennivaló. A területre szakosodott Humusz szervezet programvezetője, Urbán Csilla lapunknak elmondta, az ugyan városi legenda, hogy összeöntik a szelektíven gyűjtött hulladékot, de az már nem, hogy a lakosság egyre szennyezettebb hulladékot dob a szelektív kukákba, illetve hogy azt gyakran nem a megfelelő edénybe dobja. Urbán Csilla e téren kevesli a tájékoztatást és a szemléletformálást, hiányolja az ösztönzést, vagy – külföldi mintára – a kevert szemét miatti büntetést. Van, ahol a vegyes hulladék után fizetni kell, a szelektíven gyűjtöttért pedig nem, vagy csak keveset.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.