BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Beveti a Microsoft az adótrükköt

A Microsoft készpénzben fogja kifizetni a LinkedIn üzleti közösségépítő portál vételárát, a 26,2 milliárd dollárt. Ehhez a vállalat hitelt fog felvenni a piacról, noha a kasszájában majd százmilliárd dollár, vagyis a vételár majd négyszerese pihen. Csakhogy az Egyesült Államok határain kívül, ottani szemszögből tehát offshore-területen. Ha az amerikai Microsoft a szintén amerikai LinkedIn kifizetéséhez hazavinné a szükséges összeget, akkor közel tízmilliárd dollárt bukna ezen, mivel a repatriált pénzt előbb le kellene adóznia, méghozzá 35 százalékkal.

Ebből a szempontból tökéletesen érthetők a redmondiak üzleti megfontolásai – jegyzi meg a Bloomberg. Mi több, a Microsoft a hitelfelvételen is nyer, hiszen „ötcsillagos” adósnak számít, így az eleve alacsony kamatkörnyezetben rendkívül kedvező feltételekkel jut pénzhez. Ráadásul a kölcsön költségeit leírhatja a társasági adójából. A tavaly hitelei után a cég 9 milliárd dollárral csökkenthette társasági adóját, s a LinkedIn-ügylet is százmillióban mérhető éves megtakarítást hoz ezen a soron.

A spórolás ezen legális módszerét számos nagy cég alkalmazza, a világ legértékesebb vállalatának számító – s külföldön most 180 milliárd dollárt parkoltató – Apple például tavaly Amerikában vett fel hitelt, hogy abból fizesse ki a részvényeseinek járó 6,5 milliárd dollár osztalékot. Tim Cook vezérigazgató akkor azt mondta, „hülye lenne”, ha a rekordalacsony kamatok mellett kínált könnyű hitel helyett hazahozott, majd közel 40 százalékkal leadózott pénzből költekezne.
A Microsoft mindössze 3 milliárd dollárt tart az Egyesült Államokban, s ez – a Moody’s szerint – messze nem elég az idei kifizetésekre. A korábban meghirdetett, 40 milliárd dolláros részvény-visszavásárlási program idei zárását jelentő tízmilliárdos tételre sem látnak fedezetet, a cég ahhoz is hitelt készül felvenni. A hitelminősítő emiatt a Microsoft amúgy kiváló adósbesorolását leminősítést célzó felülvizsgálata alá helyezte.

Hiába lobbiznak a vállalatok, a politika nem enged

Barack Obama elnökségei alatt az amerikai cégek külföldön parkoltatott pénzei megduplázódtak, elérve a 2,4 ezermilliárd dollárt. Az Apple már túllépte a 200 milliárdot, a Pfizernek 193 milliárdja volt külföldön 2015 végén, de a General Electric (104 milliárd) és a Google (58 milliárd) sem siet, hogy hazavigye a profitját. A cégek lényegesen alacsonyabb adóteher mellett hazavinnék a pénz nagy részét, de eddig sikertelenül lobbiztak. Utoljára George Bush elnök hirdetett átmeneti adókönnyítést még 2005-ben, akkor 35 helyett 5,25 százalékos adó mellett vitte haza profitját közel 800 cég, csaknem 300 milliárd dollárt. Hasonló alkalom egyelőre nem lesz.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.