BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Oroszországnak nem jött be a moldovai elnökválasztás

Moszkva szerint tisztességtelen eredmény született a moldovai elnökválasztáson, amely még csak demokratikus sem volt. Oroszország nem avatkozott be a választásba, ugyanakkor maga Moldova nem biztosította a megfelelő feltételeket a szavazáshoz.

„Nem tekinthető tisztességesnek a moldovai elnökválasztás eredménye. Ez a választás nem volt sem demokratikus, sem tisztességes. És tele volt manipulációkkal, választási manipulációkkal” – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kedden újságíróknak.

Kremlin spokesman Dmitry Peskov moderates Russian President Vladimir Putin's year-end press conference at Gostiny Dvor exhibition hall in central Moscow on December 14, 2023. (Photo by Alexander Zemlianichenko / POOL / AFP)
Oroszország
moldova
Peszkov kijelentette, hogy a moldovai választás nem volt sem demokratikus, sem tisztességes / Fotó: AFP

Hűvös orosz–moldovai kapcsolat várható

A szóvivő hangsúlyozta, hogy orosz beavatkozás a moldovai elnökválasztásba „nem volt és nem is lehetett”. Az ezzel kapcsolatos vádak pedig megalapozatlanok. 

Peszkov szerint Moldova sem az Oroszországban élő moldovaiak százezreinek, sem pedig a Dnyesztermellék lakosainak többségének nem biztosította, hogy élhessenek a szavazati jogukkal, ami óhatatlanul befolyásolta az eredményt. 

A moldovai elnökválasztás után Oroszország nem hajlik rá, hogy a kétoldalú kapcsolatok kilátásait „rózsaszínű szemüvegen át” nézze, mint ahogyan a dnyesztermellékiek sem hajlanak rá, hogy bármilyen módon támogassák a jelenlegi moldovai vezetést. 

A hét végén megtartották az elnökválasztás második fordulóját Moldovában, amelyen Maia Sandu jelenlegi államfő győzött. A választások tisztaságát ugyanakkor többen megkérdőjelezték. Maga az államfő környezete is megvádolta Oroszországot a voksolásba való beavatkozással. Az elnökválasztás első fordulójával párhuzamosan népszavazáson döntötték el a moldovai állampolgárok, hogy az alkotmányban rögzítsék az ország európai uniós csatlakozási szándékát.

A szóvivő cáfolta azokat a híreszteléseket is, melyek szerint az orosz katonai hírszerzés robbanóanyagot küldött futárszolgálatokkal az Európai Unióba. A Kreml úgy látja, hogy Ukrajna és a Nyugat sokat tesznek azért, hogy kiszélesítsék az ukrajnai konfliktust, hiszen abban Dél-Koreát is bevonják.

A Moszkva és a Nyugat közötti energiaháborúban Moldova szerepe fontosabb, mint gondolnánk

Összesen legalább kilencmilliárd dollárnyi értékű gázt kaptak az idők során a moldovaiak, amit most – a kapcsolatok romlásával – a Gazprom kiszámlázott nekik. Hogy miből fizeti ki Moldova – ha egyáltalán hajlandó erre –, nem tudni. Mindenesetre Európa egyik legszegényebb, mintegy 2,5 millió lakosú, a mérleg nyelveként szolgáló országa a nagy keleti szomszéd, Ukrajna oldalvizén evezne be az Európai Unióba.

Botrány Moszkvában: Moldova nem tette lehetővé, hogy mindenki leadhassa a szavazatát

A Moldovai Köztársaság Maia Sandu vezette kormánya, mindössze két szavazóhelyiséget állított fel Moszkvában, az egyedülieket Oroszországban, ami az első fordulóban is felháborodást váltott ki. Most az egyik helyen még el is fogytak a szavazólapok.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.