Havonta átlagosan 12 287 forintot, az átlagos nettó keresetük 7,6 százalékát költik a magyarok a különböző banki kiadásokra – ismertette a Bankmonitor.hu legújabb, negyedévente frissülő mutatóját a cég ügyvezetője, Sándorfi Balázs. Ebből a legnagyobb összeget, átlagosan 4904 forintot a hitelek – tőkerész nélküli – visszafizetése teszi ki.
Az egyes bankszámlák havi költségei éves szinten akár 38 ezer forinttal is eltérhetnek egymástól a bankba érkező átlagos, 160 ezer forintos nettó jövedelmet, havi öt-öt darab, 40-40 ezer forint összértékű netbanki utalást és bankkártyás fizetést alapul véve.
Egy 700 ezer forintos, 3 éves lejáratú személyi kölcsön összes költségét jelző teljes hiteldíjmutató (THM) pedig jelenleg 12-23 százalék között mozog. Ez azt jelenti, hogy a legdrágább konstrukciót 115 105 forinttal többel kell törleszteni, mint a legolcsóbbat, ez a felvett hitelösszegre vetítve 16,4 százalékos különbség.
Még nagyobb, 37,8 százalékos az eltérés egy 300 ezer forintos nettó összjövedelemmel rendelkező család által felvett 7,3 millió forintos, 20 éves lejáratú lakáshitel felvétele esetén. A 42 ezer forintos legalacsonyabb és az 53 ezres legmagasabb éves törlesztési teher közötti különbség a teljes visszafizetésben közel 2,8 milliót jelenthet. Kétséges azonban, mennyire hasznosak ezek az információk az ügyfeleknek. Hiszen a Budapest Bank tavaly januári felmérésében megkérdezetteknek csak az 5-7 százaléka gondolkodott bankváltáson, ám végül még ennél is kevesebben, 4 százaléknyian léptek.
A Bankmonitor.hu áprilisi felmérése szerint egyébként a megkérdezettek 47 százaléka teljes mértékben online ügyintézéssel, bankfiók felkeresése nélkül váltana bankot. Egy modern digitális banktól az ügyfelek elsősorban alacsony költségeket, jól áttekinthető és érthető kimutatásokat várnak el, és azt, hogy az összes élő (és múltbeli) szerződését online elérhessék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.