Kevesebb társadalombiztosítási járulékot fizethetnek a jövőben az egészségügyi szűrővizsgálatokra járók, akik pedig kihagyják, azoknak emelkedhet a közterhük – dobta be szerda este ötletét Lázár János választókörzetének rádiós fogadóóráján. A Miniszterelnökséget vezető miniszter azt ígérte, hogy már ősszel javasolni fogja a parlamentnek az ötlet törvénybe iktatását. Lázár érvelése szerint Magyarországon évente 130 ezer ember hal meg, közülük 10-15 ezer megmenthető lenne, ha idejében állapítanák meg náluk a súlyos betegséget. A miniszter azt is hangsúlyozta, hogy sokkal több forrást kell fordítanunk a népegészségügyre, és be kellene vezetni három-négy kötelező egészségügyi szűrést.
"Elvileg jó ötlet, de gyakorlatilag előbb a feltételrendszert kellene kidolgozni, mivel egyelőre aligha állnak rendelkezésre megfelelő kapacitások a szűrővizsgálatok kiterjesztésére” – mondta a Világgazdaságnak Borsi Éva, a vállalkozó háziorvosokat tömörítő Kasszaorvosi Szövetség elnöke. Ráadásul szinte csak a budapestieknek és a nagyvárosiaknak kedvezne a lépés, akik eddig is sokkal jobban hozzáfértek a szűrővizsgálatokhoz, mint a vidékiek többsége – tette hozzá a vidéki háziorvosként praktizáló elnök. Egy kisvárosi vagy falusi lakosnak akár egy teljes napot is rá kell szánnia utazással együtt, ha szűrővizsgálaton akar részt venni. Erre a problémára nyilvánvalóan a mobilszűrések jelentenék a megoldást, amit az egészségügyi érdekvédelmi szervezetek régóta hiába szorgalmaznak. Borsi Éva számára az emberek motiválására jelenleg jobb ötletek tűnik a fizetett szabadság, mint a tb-csökkentés.
A lapunk által megkérdezett szakértők viszont egyértelműen pozitívnak tartják, hogy 2017-től a munkaadók adómentes juttatásként szűrővizsgálatokat is adhatnak alkalmazottaiknak. „A cégek eddig jellemzően a kulcspozícióban lévő munkatársaknak fizettek szűrővizsgálatokat, leginkább különféle menedzserszűrési csomagokat, de nem járt utánuk adókedvezmény. Az adómentességnek köszönhetően viszont várhatóan az eddiginél jóval szélesebb munkavállalói körnek finanszírozzák majd a cégek az egészségügyi szűréseket” – mondta lapunknak Fata László cafeteria-szakértő. Ugyanakkor azt még nem lehet tudni, hogy konkrétan milyen szűréseket vagy egyéb prevenciós módokat támogat majd az állam, mivel az majd a részletszabályokat kidolgozó miniszteri rendeletből derül ki, amelyet a következő hónapokra ígérnek.
A magyarok egészségügyi mutatói drámaian rosszak: a születéskor várható élettartam és az egészséges évek száma tekintetében Magyarország a férfiak és a nők esetében is a sereghajtók közé tartozik az OECD-országok között, csak Mexikóban rosszabb a helyzet. A keringési rendszerhez köthető magyar halálozási ráta az egyik legmagasabb Európában, a cukorbetegek száma az elmúlt tíz évben megduplázódott, és kevés európai országban halnak meg többen ezzel összefüggésben, mint Magyarországon. Hasonlóan rosszak a magyarok daganatos megbetegedési és halálozási mutatói is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.