A kínai belső kereslet növekedésének biztató jeleként értékelték az első kommentárok, hogy májusban a vártnál sokkal kevésbé csökkent az import: éves összevetésben csak 0,4 százalékkal lett alacsonyabb a bevitel dollárban számolt értéke. Az elemzők 6,8 százalékos mínuszt vártak az áprilisi 10,9 százalékos visszaesés után, a vámhivatal által közzétett tényleges adat 2014 októbere óta a legkisebb havi csökkenést jelzi. Az importadat javulásában az alacsony bázis is benne van – figyelmeztettek elemzők –, de nagy szerepet játszanak a kormányzati ösztönző intézkedések is, beleértve az infrastruktúra-fejlesztést; a trend folytatódása attól is függ, miként folytatódik az élénkítés az év hátralevő részében.
Az export viszont nagyobbat esett mind a vártnál, mind az előző havinál: 4,1 százalékkal lett alacsonyabb az egy évvel korábbi értéknél az áprilisi 1,8 százalékos mínuszt követően. A Reuters felmérése 3,6 százalékos csökkenést valószínűsített. A kínai kivitel értéke így az elmúlt tizenkét hónapon belül tízben zsugorodott, de elemzők szerint a legrosszabbon már túl vannak, volumenben számolva némi emelkedés mutatkozik, és a májusi adatban a jüan leértékelődése is közrejátszott. A külkereskedelmi mérleg többlete májusban 49,9 milliárd dollár lett, ez január óta a legmagasabb.
A kínai jegybank (PBOC) ugyanakkor jelentősen lefelé módosította az export idei alakulására adott előrejelzését a külkereskedelmi adatok közzététele után kiadott féléves jelentésében: a korábban jelzett 3,1 százalékos növekedés helyett 1 százalékos csökkenést várnak 2016 egészére. (A jegybank vezető közgazdásza, Ma Jun a globális kereslet gyengülésével indokolta a változtatást.) A PBOC ezzel együtt arra számít, hogy idén meglesz a korábban várt 6,8 százalékos GDP-növekedés; az állóeszköz-beruházások növekedését kissé nagyobbra, 11 százalékosra várják, emögött ugyancsak az állami projektek, illetve a lakásépítések felfutása húzódik meg.
Az infláció 2,4 százalék lehet idén a jegybank mostani megítélése szerint, ez 0,7 százalékponttal magasabb várakozás a decemberinél, vagyis a tavalyi évet meghatározó deflációs aggályok eloszlani látszanak. A májusi inflációs adat ma jelenik meg, a piac az áprilisi 2,3 százalék megismétlődésére számít.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.