BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Várkert Kaszinó az egyik MNB-alapítványé lett

Az MNB által alapított egyik alapítvány tulajdonába kerül a Várkert Kaszinó közel tíz éve üresen álló, elhanyagolt épülete.

A Magyar Nemzeti Bank által alapított Pallas Athéné Domus Innovationis Alapítvány (PADI) tulajdonába kerül a Várkert Kaszinó közel tíz éve üresen álló, elhanyagolt épülete, melyet 10,5 millió euróért vásárolt meg a PADI által tavaly szeptemberben létrehozott Vízház Ingatlanfejlesztő Zrt.

Az eladó a Várkert Vendéglátó, Kereskedelmi és Beruházó Zrt., melynek tulajdonosa a hatályos cégbírósági adatok szerint a brit Jersey-ben bejegyzett Stargide Ltd. A Várkert Kaszinó megvételére a Sport Zone Kft. szerzett opciós jogot. E kft-t vásárolta fel június 10-én a Vízház, majd hívta le ezt követően annak vételi opcióját.

A 10,5 milliós vételár az American Appraisal és a már több jegybanki és MNB-alapítványi ingatlanvásárlásnál tevékenykedett Leszing Kft. értékbecslésén alapul.

Az alapítványok által megvásárolt több ingatlanhoz hasonlóan is műemlékvédelem alatt álló Várkert Kaszinó 1875-től 1882-ig épült Ybl Miklós tervei alapján, a Várkert bazárral egyidőben. A szabadon álló épület a királyi palotát vízzel ellátó szivattyúgépházat rejtette magában. Homlokzata elé 1896-ban állították fel Czigler Győző mészkő talapzatára a Mayer Ede által készített Ybl Miklós-szobrot.

A gépház idővel elveszítette szerepét, az épület pedig a nagyközönség szórakoztatásában kapott kiemelkedő szerepet. 1905-ben kávéházként építették újjá, majd 1913-ban zenepavilonná alakították át. 40 évig elegáns cafe-restaurantként üzemelt. Buda 1944-45. évi ostroma alatt az épület architektúrája komoly sérüléseket szenvedett, ezután 1961-ben a Dél-Budai Vendéglátóipari Vállalat, 1968-ban a Pannónia Vendéglátóipari Vállalat, 1972-ben pedig az Állami Budapest Táncegyüttes birtokába került. Színvonala rohamosan csökkent, majd a rossz állapotú épületet bezárták.
Ezt követte az 1992-es teljes felújítása, mely után 15 évig a Várkert Kaszinó működött benne. A kaszinó-koncesszió lejártát követően 2008-ban a tulajdonosok rendezvénypalotaként működtették, Várkert Palota néven, hogy aztán közel 10 évig ismét üresen álljon.

Most visszakapja egykori nevét, így Ybl Vízháznak hívják majd. A PADI tulajdonába kerülő épület a tervek szerint tudományos konferenciák helyszíneként, kortárs képzőművészeti kiállító- és rendezvényközpontként szolgál majd, s nyitott lesz a nagyközönség számára.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.