BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ezek a leginkább családbarát környékek Budapesten

Az I. kerületben a legjobb, míg a XV.-ben a legrosszabb élni gyerekkel – ez derült ki Budapest egyes környékeinek alapos vizsgálatából. Az FHB Bank legújabb ingatlanpiaci projektjében releváns és kézenfekvő adatok alapján létrehozott összetett mutatóval segítik az ingatlanvásárlók eligazodását a fővárosi piacon. A Családbarátkörnyék-index megalkotása során Budapest minden egyes városrészére meghatároztak egy értéket 1 és 10 között, amelyben a családok számára legfontosabb szolgáltatások, életkörülmények szerepelnek. A mutató két legfontosabb eleme a környezeti és az intézményi index, vagyis némi egyszerűsítéssel az, hogy egy adott városrésznek mekkora a gondozott zöldfelülete; másfelől, hogy mennyire jól ellátott a családok számára fontos intézményekkel. A zöld-, vagyis környezeti mutatók közé tartozik a környék ellátottsága parkok, családi házak, játszóterek és sportpályák szempontjából, az intézményi adatokat pedig a bölcsődék, óvodák, iskolák és orvosi rendelők elérhetősége, a lakóházaktól való távolsága adja.

A komponenseket az elérhető legnagyobb részletességgel vizsgálta az FHB Bank szakértő csapata: építőkockáik a budapesti lakótömbök voltak, összesen 22 ezer darab. A városrészek lehatárolásakor az Otthontérkép területegységein dolgoztak, de az értékelésből kizárták azokat, amelyek lakatlanok vagy túl ritkán lakottak. Végeredményként összesen 191 városrészre végezték el a számításokat. Elsősorban publikus információkból gyűjtötték – pontos címükkel együtt – a budapesti játszótereket és a legnagyobb parkokat, sportpályákat, bölcsődéket és óvodákat, gyermekrendelőket, illetve az általános iskolákat. Az iskolák minőségi besorolásához pedig a kompetenciamérések eredményeit használták fel. A családbarát környék koncepciója az FHB Bank szerint két irányból közelíthető meg. Egyrészt a családok számára ideális lakóterület olyan, ahol kellemes szabadtéri időtöltésre nyílik lehetőség: alacsonyabb beépítettségű a környék, vagy nagyobb parkok és kirándulóhelyek mellett megtalálhatók a gyermekek kikapcsolódását és szórakozását biztosító játszóterek és sportpályák. Másrészt a családok szempontjából fontosnak tartják, hogy az alapfokú nevelési, oktatási és egészségügyi intézmények gyorsan elérhetők legyenek, és megfelelő kapacitással, minőségi szolgáltatást nyújtva működjenek.

Mindezek alapján a legjobb környék a Svábhegy lett, ahol a mutató 8,4 százalékra kúszott fel. Ez a magas környezeti index – vagyis a zöldfelületek nagy aránya, a parkok, játszóterek könnyű elérhetősége – miatt alakult így: a mutató 9,9 ponton áll. De itt magas az intézményi pontszám is: a 7 pontos. Ehhez képest a legrosszabb terület Ferihegy, amely 3,1-es pontszámot kapott: az 5-ös minősítést kapott környezeti indexet az intézmények 1,2 pontos mutatója húzza le. Az index kiad kerületi átlagos értékeket is: ebben végzett az I. kerület az első helyen – vagyis itt átlagosan viszonylag magas a családbarátság (7 pont az átlag), és a kiemelkedően jó területek mellett nincsenek rosszabb környékek. A sor végén a XV. kerület végzett, amely mindössze 4,9 pontos átlagot ért el.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.