BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felpörgött a lakáspiac

A lakásépítési engedélyek száma az idei első fél évben több mint duplájára nőtt, a használatba vett lakások száma pedig 11 százalékkal emelkedett

Az első fél évben 13 236 ezer lakás építésére adtak ki engedélyt, ez 237 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest, vagyis több mint a duplájára nőtt az építkezést tervezők száma, ami egyúttal kimagasló négyéves csúcsot is jelent – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrisebb adataiból. A használatba vett új építésű lakóingatlanok száma egyelőre jóval kisebb mértékben, 11 százalékkal, 3420-ra emelkedett.

A növekedésre már korábban is számítani lehetett, fokozatosan egyre több új lakás kerül a piacra, emellett az engedélyek számának jelentős emelkedése az építkezési kedv fokozódását mutatja – hangsúlyozta Németh Dávid, a K&H vezető elemzője. Bár a több mint 13 ezer kiadott lakásépítési engedély komoly növekedést jelent, főleg az alacsony bázis miatt, de ez a darabszám még viszonylag kevésnek számít, ennél több új lakóingatlant is elbírhat a piac. A következő időszakban tovább nőhet a piacon megjelenő új építésű lakások száma, de nagyobb bővülés inkább jövőre várható.

A piaci élénkülést támasztják alá az Ingatlan.com legfrissebb adatai is: júliusban 25 százalékkal több új építésű lakóingatlant hirdettek eladásra, mint egy évvel korábban. „Egyértelműen látható a növekedés, az első fél évben az engedélyek számának kiugró emelkedése azzal is magyarázható, hogy idén februárban tisztázódtak a kormányzati lakástámogatási rendszer részletei, és több beruházó csak a módosítások után, a második negyedév során vágott csak bele az építkezésbe, vagy kért engedélyt a tervezett lakások fejlesztésére” – emelte ki kommentárjában Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

Ugyanakkor csak a nagyobb városokban és a fővárosban pörög az ingatlanpiac. Miközben az első fél éveben a megyei jogú városokban 36, a többi városban 13, Budapesten pedig 9 százalékkal nőtt az épített lakások száma, addig a községekben 21 százalékkal csökkent. Az új lakások áfájának csökkentése ellenére némileg visszaesett az önerős építkezések aránya, hiszen a természetes személyek által épített lakások aránya 57-ről 46 százalékra csökkent, a vállalkozások által építetteké 43-ról 54 százalékra emelkedett. Így nem csoda az sem, hogy az új lakóépületek között 54-ről 43 százalékra csökkent a családi házban épült lakások aránya, míg a többszintes, többlakásos épületekben használatba vetteké 35-ről 46 százalékra nőtt.

Hiány lehet beépíthető telkekből

A lakásépítések számának további növeléséhez elengedhetetlen, hogy az önkormányzatok a potenciális helyszíneket előkészítsék a magánépítkezők, illetve a beruházók számára – hangsúlyozta a friss adatok kapcsán a Társaság a Lakásépítésért, Lakásfelújításért Egyesület. Enélkül rövid időn belül hiány lesz a beépíthető területekből, ami gátja lesz az új lakások építésének. Emellett a lakásállomány minőségi megújításához a felújítások – és nem csupán az energetikai felújítások – is elengedhetetlenek. A lakásépítésekhez hasonlóan a felújítások is nagy lendületet kapnának, amennyiben ezekre is visszaigényelhető lenne az áfa. Fontos lenne minél több európai uniós forrás felhasználása a 2014–2020-as uniós támogatási időszakban az energetikai lakásfelújításokra. Ez évente nagyságrendileg százezer lakás felújítását jelenthetné, ami a lakásépítések mellett szintén hozzájárulna az építőipar és az építőanyag-ipar felfutásához.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.