Piacrombolók lesznek a magas díjak és adók, amelyekkel a kormány a tervek szerint az e-cigaretták kereskedelmét sújtja. Az érintettek szerint ezzel a kormány a feketegazdaságnak, a garancia nélküli külföldi kereskedőknek és a töltőfolyadékokat otthon kotyvasztóknak tesz jót, éppen azoknak a szereplőknek, akiket kiszűrnének a rendszerből az egészségügyi kockázatokra hivatkozva. Júliusban derült ki, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) magas bejelentési díjakkal fékezné az e-cigaretta kereskedelmének felfutását. Egy termék bejelentésének szolgáltatási díja márkanevenként és hatáserősségenként 475 ezer forint lesz, a változásbejelentés 306 ezer forint. A díjat annak kell majd megfizetnie, aki a terméket forgalomba hozza, tehát a gyártónak vagy az importőrnek. A rendelet közigazgatási egyeztetése már lezárult, további egyeztetése folyamatban van. A jogszabályban foglaltak a kihirdetést követő 31. naptól lesznek hatályosak – közölte lapunkkal az Emmi.
Idén május 20-tól e-cigaretta-kiskereskedelmet csak nemzeti dohányboltok folytathatnak, nekik nem lesz bejelentési kötelezettségük. A gyártóknak, importőröknek a 2016. május 19-én már forgalomban lévő ilyen termékek bejelentését legkésőbb 2016. december 20-ig kell megtenniük. A 2016. november 20. előtt gyártott készülékek, valamint e-liquidek 2017. május 20-ig hozhatók forgalomba. Ha utána is szeretné valaki árusítani vagy importálni a termékét, akkor azt is regisztrálnia kell az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetnél, az eljárást legkésőbb a tervezett forgalomba hozatal előtt 6 hónappal el kell indítania.
Ráadásul 2017. január 1-jétől az e-liquidek dohányterméknek minősülnek, és jövedékiadó-kötelesek lesznek. Ha a bejelentési díjakat lenyelik is a kereskedők, a milliliterenként 65 forintos jövedéki adó miatt a most 800-1200 forint között kapható 10 milliliteres flakonok jövőre már 1500-2000 forintba kerülhetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.