BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nincs elég munkáskéz

Már a diákok sem jelentenek megoldást a mezőgazdaság egyre égetőbb munkaerőhiányára. Az általános szűkösség miatt az agrárium képtelen versenyezni a vendéglátással és a más, népszerűbb lehetőségekkel

A magyar gazdaságban egyre inkább jelen lévő munkaerőhiány kiemelten sújtja az agráriumot, amely kevésbé népszerű ágazatként már régóta küzd a problémával. A nehéz, nem jól fizetett mezőgazdasági munka távol tartja az ágazattól az állandó dolgozókat és az idénymunkásokat egyaránt.

Az utóbbi években töredékére csökkent a málna hazai termőterülete, s a folyamatnak sajtóértesülések szerint még nincs vége. „Gyakorlatilag meg fog szűnni a hazai málnatermesztés” – mondta a Magyar Időknek Csizmadia György, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke. Szerinte ennek oka egyrészt, hogy a korábban házak mellett termesztett növénnyel nincs, aki foglalkozzon, ahogyan a nagyobb ültetvényekre sem találnak megfelelő számú munkást a termelők. Az árak pedig olyan alacsonyan vannak, hogy a még meglévő dolgozók bére is egyre nagyobb arányt képvisel a termék árában, ezzel csökkentve a termelés jövedelmezőségét. A hatszáz forintért értékesíthető málna kilójából kétszáz forintot tesz ki a betakarítási költség.

[caption id="" align="alignleft" width="600"]Megkezdődött a szüret Magyarországon. Az idénymunkások mellett a diákok is hiányoznak. fotó: Banczik Róbert Megkezdődött a szüret Magyarországon. Az idénymunkások mellett a diákok is hiányoznak. fotó: Banczik Róbert[/caption]Bonyolítja a helyzetet, hogy az alternatív munkaerőpiaci lehetőségek is egyre kevésbé jelentenek megoldást a gazdálkodóknak. „A magyar gazdaságban egyre inkább égető munkaerőhiány a diákmunkán is meglátszik” – mondta el a Világgazdaságnak Krancz Balázs. Az iskolaszövetkezetenként működő munkaközvetítő Meló-Diák Veszprém megyei területi vezetője lapunknak hozzátette: a munkásokat kereső cégek éppen a hiány miatt már eddig is igyekeztek diákokkal és más alternatív munkaerővel feltölteni soraikat. „Idén mintegy 20 százalékkal több diák dolgozik, mint tavaly, de a valós igény valahol az 50 százalékos növekmény lenne” – vélekedett Krancz.

A szakember szerint a mezőgazdaság ráadásul háttérbe szorul akkor, amikor válogatni lehet a munkák között. „Régebben, ha valaki június közepén bejött, gyakran már nem tudtunk neki semmilyen munkát adni. Ma a diák eldöntheti, hogy a Balatonon szeretne-e dolgozni, de választhat hotelt, egyéb vendéglátást, irodai munkát, vagy elmehet gyárba operátornak. Ilyen lehetőségek mellett a mezőgazdasági munka nem túl népszerű” – tette hozzá. Az agráriumban fizikailag megterhelő munkák vannak, és gyakran a lakóhelytől távoli mezőgazdasági állásajánlatok a sor végére kerülnek. Az érintett agrárvállalkozások mindezek miatt kényszerpályán mozognak: vagy a kevésbé munkaigényes tevékenységekre igyekeznek átállni, vagy pedig Romániából vagy Ukrajnából próbálnak meg munkaerőt toborozni az idényben.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.