Az idén Szó Gellért alkotását kínálják országszerte a cukrászdák az államalapítás ünnepén, az ország „születésnapján”. Megint. Tavaly is a salgótarjáni cukrász nyerte az ország tortája versenyt. Idén egy tökmagos csodával lett a legjobb: az őrség zöld aranya lett Magyarország tortája.
A torta ismertetőjében az áll: az őrség aranyának nevezett tökmagolajjal és mandulaliszttel készült tészta csodálatos ízkombinációt alkot a málnazselével, a fehércsokoládés krémmel, valamint a hántolt ostya és tökmag praliné felhasználásával kialakított ropogós réteggel. A különböző textúrák a tökmagolajos tükörzselével fedve izgalmas gasztronómiai élményben részesítik a torta kóstolóját.
Az augusztus 20-i nemzeti ünnep alkalmából a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete 2007 óta évente meghirdeti a Magyarország tortája elnevezésű pályázatot, amelyre innovatív, kreatív ötleteket, főleg természetes alapanyagokat tartalmazó, magyaros ízvilágot tükröző recepteket és tortákat várnak. Idén 43 torta közül választotta ki a szakmai zsűri azt a süteményt, amely méltónak bizonyult a Magyarország tortája címre.
Torta cukor nélkül
Idén Magyarország cukormentes tortája az Áfonya hercegnő tortája lett. A győztes süteményt a budapesti Tortavár cukrászda készítette. Pechtol Zsolt cukrász édessége nem tartalmaz hozzáadott cukrot, fehér lisztet, mesterséges adalékanyagot és tartósítószert.A győztes, Szó Gellért története úgy kezdődött, hogy pár évvel ezelőtt arra ébredt egy reggel, hogy álmában fagylaltot készített. Hosszan, részletes, szép képeket látott, és már ébren úgy érezte, boldog is volt közben. Azt mondja, ez akkora hatással volt rá, hogy gyorsan keresett egy budapesti cukrászdát, és beiratkozott egy fagylalttanfolyamra.
„A családunknak volt két kis élelmiszerboltja Salgótarjánban, azokat vezettem, kereskedelemmel foglalkoztam akkor – meséli Szó Gellért. – Első gondolatom az volt, hogy elkezdünk az üzleteknél fagylaltot árulni. Aztán alig elkezdtem foglalkozni vele, annyira felkeltette az érdeklődésemet a fagylalt, hogy kerestem Olaszországban egy továbbképzési kurzust.”
Innentől kezdve már nem volt megállás. A fagyik után a sütemények iránt is elkezdett érdeklődni. Elvégezte a Szamos cukrásziskoláját, majd kis gyakorlás után Franciaországba ment, hogy ott fejlessze tudását. Olyannyira, hogy Denis Matyasy és a cukrászvilágbajnok Jerome Oliveira műhelyében is tanult.
„Franciaországból magammal hoztam azt a fajta technológiát és szemléletet, amivel ott hozzálátnak egy új sütemény megalkotásához. Főként az tetszik ebben, hogy fontos: a sütemény szép legyen, minden darab egy kézműves remekmű. Nagyon szeretek aprólékosan megalkotni és kidolgozni minden részletet, hogy jó legyen ránézni a munkámra. Nyilván az ízek is érdekelnek. Igyekszem olyan alapanyagokból gondolkodni, amik megteremnek nálunk, amik elérhetőek és frissek. Érdekes módon édesszájú sosem voltam, és ha kedvenc süteményt kell mondanom, nem valami cukrász remekművet, hanem a nagymamám túrós lepényét emlegetem inkább, azt imádom. Amúgy meg mindig az a kedvencem, amin éppen dolgozom.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.