BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új lakások ezreit dobták piacra

Az első fél évben mintegy 160 új projekt keretében közel 5200 társasházi lakás jelent meg a fővárosi kínálatban – derül ki az OTP Jelzálogbank legfrissebb Budapesti Újlakás Értéktérképéből. Emellett mintegy 40, összesen nagyjából 7500 lakást tartalmazó beruházás előkészítését jelentették be, ezekre sok esetben már lehet regisztrálni. A kereslet is megugrott: az eladott 2800 társasházi lakás többszöröse a válság éveiben mértnek.

Amint várható volt, az új lakások áfájának csökkentése növelte a beruházói kedvet, a családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) bővítése a vásárlási hajlandóságot, a lakásépítési költség áfa-visszaigénylési lehetősége az önerős építési aktivitást fokozta – foglalta össze Valkó Dávid, az OTP Jelzálogbank ingatlanpiaci elemzője. „Az is újdonság, hogy a legnagyobb beruházók előre publikussá teszik, hol fognak építeni a következő négy-öt évben. Nagy versenyre lehet számítani, így megéri minél korábban elköteleződésre bírni a potenciális vásárlókat.”

A beruházói és értékesítői adatközlésen alapuló helyzetkép szerint az idén a tavalyinál közel háromszor több, mintegy 3500 társasházi lakást adnak át a fővárosban. Ebből 600-600-at a XIII. és a XI. kerületben, a XIV., a IX. és a III. kerület új kínálata 300 fölött lesz. Valkó Dávid szerint ez még csak a kezdet: 2017-es átadással már most 4400 lakásról van információjuk (ebből több mint ezer a XIII. kerületben), ezekre szerződni is lehet. Ez a 2010-es piaci viszonyokat idéző szám pedig csak nőhet, hiszen több ezer regisztrálható lakás van a tervezőasztalon.

Nem meglepő, hogy ebben a felfokozott piaci hangulatban az árak látványos növekedésnek indultak az áfacsökkentés ellenére is. Az idei átadású beruházásokban átlag 490 ezer forinttal kell számolni négyzetméterenként, a meghirdetett 2017-es befejezésű társasházak adatai alapján jövőre ez akár 550 ezer forint is lehet. A piac lendülete a kínálat telítődéséig, még évekig kitarthat.

Az OTP Ingatlanpont szakértői arra is figyelmeztetnek, hogy a fellendülés sok kisebb, lakásfejlesztőként akár tapasztalatlan céget vonz a piacra, amint az a kétezres évek elején is történt. A beruházók versenyében azonban az olcsóbb környékeken a CSOK előírásai miatt – azt egy összegben, a használatbavétel után utalja a bank – a stabil anyagi hátterű, az építkezést nem a vevők szakaszos befizetéseiből finanszírozó cégek vannak előnyben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.