„Ha lakóhelyed az Európai Unió egyik országában található, előfordulhat, hogy általános forgalmi adót (áfát) kell felszámítanod az általad biztosított szolgáltatások után” – írja az Airbnb, és a lakáskiadóknak szóló menüpontokban azt javasolja, hogy partnere mindenképpen kérje egy helyi adótanácsadó segítségét. Az amerikai társaság magyar oldala több bekezdésen át taglalja, hogy az Egyesült Államokban a lakásukat kiadóknak személyi jövedelemadót kell fizetniük ezen tevékenységük után, ám a hazai jogszabályok ismertetése elmarad. Bár a szabályok nem is olyan bonyolultak, ennek ellenére kevesen tarthatják be őket.
Tavalynem egész 240 ezer olyan magánszemélyről tudott a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), aki lakáskiadással foglalkozott – derül ki a hatóság Világgazdaságnak küldött válaszaiból. A tavalyi szja-bevallásokban ingatlan-bérbeadásból származó jövedelmet 72 ezren vallottak be, összesen több mint 60 milliárd forintot. Ez alapján egy bérbeadó valamivel kevesebb, mint havi 70 ezer forintot keresett a lakásával. Tekintettel arra, hogy a költségeket is el lehet számolni, ez viszonylag magasnak tekinthető összeg – aminek a magyarázata persze az is lehet, hogy a drágábban kiadott lakásokról inkább beszámolnak az emberek. Ennek az is lehet az oka, hogy a cégeknek kiadott lakások esetében (ha a bérbeadó magánszemély) a vállalkozásoknak kell (kifizetőként) levonni és megfizetni az adót: vagyis a NAV ez esetben amúgy is értesül a lakás kiadásáról. Ezt igazolni látszik, hogy az idén az első hét hónapban közel 31 milliárd forintot fizettek be a kifizetőhelynek minősülő bérlők a költségvetésbe. Az összeg több mint a fele a tavaly egész évben bevallott jövedelemnek (ennek ráadásul maximum 15 százaléka az adó). Vagyis: sokan nem lehetnek, akik magánszemélyeknek kiadott lakásaik után adóznak.
Azt a NAV nem tudja, hogy hányan adják ki magánszemélynek a lakásukat – erre ugyanis nincs adat. Sőt: azt sem tudni, hányan fizetnek annak rendje és módja szerint negyedévente maguk adóelőleget a magánszemélynek kiadott lakás után. Az adóelőleg ugyanis egy nagy kalapba vándorol, és a pénzforgalmi kimutatásokból nem lehet elkülöníteni, hogy magánszemélyként kik fizették ezt be a saját lakásuk bérbeadása után.
A KSH 2015 őszén készített felmérése szerint mindenesetre a háztartások 6 százaléka élt bérelt magánlakásban, vagyis több mint 250 ezer otthont adtak ki ilyen módon – ezt a számot lehet összevetni a 72 ezeres önbevallói körrel, akik között a lakásukat cégeknek kiadók is bőven szerepelhetnek.
Nem tudni azt sem, hányan lehetnek a lakásukat turisztikai céllal hasznosítók – bár rájuk elvben szigorúbb szabályok és nagyobb adminisztrációs kötelezettség is vonatkozik. Amíg ugyanis a normál lakáskiadás esetén elég az előleg befizetése és a bevallás, addig azok, akik a turistákat célozzák meg, már vállalkozónak számítanak, és áfaalannyá kell válniuk. A NAV állásfoglalása szerint a turisztikai jellegű bérbeadás már az egyéb szálláshely-szolgáltatás kategóriába tartozik, és üzletszerű gazdasági tevékenységet jelent. Az ingatlan tulajdonosa választhat, hogy (egyéni) vállalkozóként vagy adószámos magánszemélyként bíbelődik-e a papírmunkával, de mindenképpen szükséges lesz számlát adnia, és az önkormányzathoz is be kell jelentkeznie (ami persze egyből magával hozza azt is, hogy a vendégektől el kell kérni az idegenforgalmi adót). Jó hír persze, hogy még így sem kell feltétlenül óriási költségekkel számolni: az egyetlen ingatlant kiadók esetében ugyanis átalányadózás is választható: szobánként évi 32 ezer – vagyis havi szinten 2666 – forint megfizetésével le van tudva egy sor gond (csak az adminisztráció meg az idegenforgalmi adó nem). Csakhogy ezzel a lehetőséggel sem éltek nagyon sokan.
Alig több mint ötezren szerepeltettek a múlt évről szóló bevallásban a fizető-vendéglátó tételes átalányadója mezőben adófizetési kötelezettséget: 395 millió forintot, vagyis átlagosan 78 ezret (ami azt jelenti, hogy kétszobás lakásokat adtak általában bérbe turisztikai célból). Tavaly december végén egyébként a NAV 697 ezer adószámos magánszemélyt tartott nyilván, akik közül 166 345-en voltak bérbeadásra bejelentkezve. Ez annyit jelent: ennyien jelezték a hatóságoknak, hogy esetleg ingatlanjuk turisztikai hasznosításában gondolkodnának valamikor – ami persze még nem jelenti azt, hogy ezt meg is tették, vagy ebből származó jövedelemet vallottak volna be. Azt, hogy – az átalányadózást választókon kívül – valójában hányan vallottak be jövedelmet ingatlanjuk turisztikai hasznosításából, a hatóság nem tudja: a hivatal közlése szerint ugyanis „az önálló tevékenységből származó jövedelmet megállapítókra vonatkozó adatok a bevallások alapján nem különíthetőek el, ugyanis az ezen jogcímen szerzett jövedelem bevallására szolgáló sor számos más jövedelem feltüntetésére is szolgál.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.