BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Borítékolható a sertésállomány zsugorodása

Csaknem egytizedével csökkent éves összevetésben a kocaállomány idehaza, ez pedig a hízóállomány csökkenését vetíti előre – derül ki a KSH tegnap közzétett, június 1-ji állapotot tükröző állatállomány-felméréséből. A szaporításra befogott kocák tavaly júniusban még 204 ezres állománya idén év közepére 183 ezerre csökkent. Maga a sertés-hízóállomány is jelentősen csökkent, a felmérés szerint 99 ezerrel kevesebb volt, mint egy évvel korábban, így újra a lélektaninak számító 3 milliós pillanatnyi állomány körül mozoghat a hazai sertésszám. Mivel a kocák egy évben a magyar technológiai színvonalon 25-35 malacot ellenek, ezért a sertésszám további érdemi csökkenése várható az elkövetkező időszakban. Ágazati szakértők szerint a kocaszám ilyen drasztikus csökkenését még jó piaci körülmények között is évek alatt heverheti ki az ágazat, hiszen a sertések biológiai ciklusa viszonylag hosszú.

„A sertésállomány csökkenése egyértelműen a felmérést megelőző mintegy másfél év negatív folyamatait tükrözi, amelyet a súlyos piaci zavarok mellett túlkínálati válság jellemzett” – értékelte az adatokat lapunknak Éder Tamás. A Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke súlyosnak nevezte a kocaállomány éves alapon 21 ezres csökkenését. „A hazai kocaszám mintegy tizedével csökkent egyetlen év alatt, aminek mélyreható következményei lesznek. Ez fél éven belül látszani fog a hazai hízó- és vágásra felkínált sertésállományon” – mondta el Éder. Az elnök szerint a csökkenés várható volt, ám a mértéke meglepő, és egyben azt jelzi, hogy az ágazati szereplők egy részének „nem volt idejük kivárni a kedvezőbb piaci helyzet bekövetkeztét”. A szakember úgy véli, hogy nem segítette a sertésállomány megtartását a területalapú támogatási rendszer átalakítása sem. A kormány döntése következtében támogatást vontak el az 1200 hektárnál nagyobb területen gazdálkodó szereplőktől. „Ezzel sok szereplőnél megszűnt az alágazati veszteségek támogatásból való keresztfinanszírozásának lehetősége” – fogalmazott a szakember.

Az állatállomány-felmérés másik meglepetése a szarvasmarha-állomány növekedése. Az adatok szerint 14 ezerrel emelkedett a szarvasmarhák száma a 2015. június 1-jeihez képest, és elérte a 832 ezret. A tehénállomány egy év alatt 11 ezerrel nőtt. Mindez a tejpiaci válság közepette a várakozásokkal ellentétes, ám vélhetően a húshasznú állomány bővülése állhat a változás mögött.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.