BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Novembertől külön cégben üzemeltetik a HÉV-eket

Várhatóan szeptember végén, október elején kötheti meg a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) Zrt. a nyertes ajánlattevővel azt a szerződést, amelynek alapján az az M3-as metró vonalán szállítja majd az utasokat autóbuszaival a metrófelújítás alatt. A szerződéskötéshez biztosítani kell a forrásokat, épp ezért a Fővárosi Közgyűlés szerdai határozatában felkérte Tarlós István főpolgármestert, hogy gondoskodjon az autóbuszos szolgáltatási szerződés pénzügyi fedezetének a főváros mindenkori költségvetésében és a BKK üzleti terveiben való szerepeltetéséről. A 3-as metró pótlásáról szóló kormányhatározat szerint a kormány költségvetési támogatást nyújt a Fővárosi Önkormányzatnak a 150 metrópótló busz szolgáltatása megrendelésével járó esetleges többletköltségek fedezetéül.

Eredetileg a BKV autóbuszokat akart vásárolni, az ezzel kapcsolatos pályázatot le is zárta, a nyertes a lengyel Solaris cég lett. Később azonban a kormányzat javaslatára a vásárlás lekerült a napirendről, és a július 12-én elindított új pályázatot a BKK már szolgáltatás vásárlására írta ki. A jelentkezők bírálatát a BKK elvégezte, s megindította a közbeszerzési eljárás ajánlattételi szakaszát.

Mivel időközben változott a beszerzés tartalma, a főváros arra kért garanciát a kormánytól, hogy a buszvásárlás és a szolgáltatásbeszerzés költsége közötti különbözetet fedezze. Erre a kabinet kötelezettséget vállalt. Most pedig, hogy a Fővárosi Közgyűlés elfogadta a finanszírozásról szóló javaslatot – jogorvoslati eljárással nem számolva – a BKK egy-másfél hónap múlva megkötheti a szerződést a szállítóval.

A közgyűlés arról is döntött, hogy november elsejével létrejön a Budapesti Helyiérdekű Vasút Zrt. (BHÉV), miután a HÉV-ágazat kiválik a BKV Zrt.-ből. Ezzel egy hosszú ideje tartó helyzet zárul le. A főváros ugyanis nehezményezte, hogy az állam nem fedezi az agglomerációs közlekedés költségeit, és szívesen megvált volna ezektől a busz- és HÉV-járatoktól. A főváros azért sem vált meg könnyen a HÉV-től, mert ezek felújítása százmilliárd forintot igényelt volna.

A kormány februárban döntött arról, hogy a Budapest környéki elővárosi közlekedés egységesen állami megrendelési és lebonyolítási keretek között működjön. Ehhez le kellett választani a BKV-ról a HÉV-et. A vagyonmegosztás során a BHÉV működéséhez szükséges eszközök és azok elválaszthatatlan részei, valamint az ezekhez szorosan kapcsolódó vagyontárgyak kerülnek a BHÉV tulajdonába. A kiválás után a BHÉV saját tőkéje több mint 18 milliárd forint lesz.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.