BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Folytatódik az építkezési láz

Már nyár végén meghaladta a tavalyi szintet az új építési engedélyek száma, ami azt mutatja, hogy a magánerős építkezők és a fejlesztők is aktivizálódtak a lakáspiacon

Augusztusban is folytatódott az építkezési szándék erőteljes növekedése Magyarországon: 788 új építési engedélyt adtak ki országszerte, 240 darabbal többet, mint egy évvel korábban. Bár mérséklődött a növekedési ütem az áprilisi és májusi csúcshoz képest, amikor 1300-1400 fölé emelkedett az építkezést bejelentők száma, a bővülés még mindig jelentős – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból. Az idén az első nyolc hónapban már 6980 engedélyt adtak ki, 68 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Így a tavalyi 6500-at már nyár végén meghaladta az újonnan engedélyezett épületek száma, amelyeknek a többsége lakóingatlan.

Az év hátralévő részében további növekedésre számítanak a szakértők tavalyhoz képest, de a válság előtti évi 18-20 ezres szintet az idén még valószínűleg nem éri el az új építkezések száma. A kedvező trend mögött több tényező is meghúzódik, elsősorban az új lakások áfakulcsának 5 százalékra csökkentése, emellett a családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) kibővítése. A kedvező befektetési környezet is növeli a fejlesztők aktivitását, amelyek számos korábban leállt projektet indítottak újra a piaci trendek hatására.

Az Otthon Centrum (OC) legfrissebb, őszi újlakás-felmérése szerint az idén országosan tízezer, ebből a fővárosban ötezer lakást adnak át. Budapesten 270-nél több beruházás van folyamatban, ezekben összesen mintegy 17 ezer lakás épül, amelyeknek a 40 százaléka még vevőre vár. Ezzel szemben vidéken a régióközpontokban 62 projektben jelenleg összesen 1660 lakás készül. A többi megyeszékhelyen összesen 1500 ingatlant hirdetnek. A fővárosban a budai kerületekben projektenként átlagosan 35, a pesti oldalon 62, vidéken 30 lakás épül egy beruházás keretében.

A pesti oldalon a legtöbb lakást a XIII. kerületben építik, ahol több mint 50 beruházás, a fővárosi társasházprojektek közel negyede van a megvalósítás különböző fázisaiban. Szintén kiemelkedik a beruházások száma alapján a XI. és XIV. kerület, amelyek a fővárosi lakásberuházások 15, illetve 12 százalékát adják. Jelentős építkezések zajlanak még a Belvárosban és Buda néhány más kerületében is. Soóki-Tóth Gábor, az OC elemzési vezetője szerint az új lakások átlagos négyzetméterára Budapesten 630 ezer forintra rúg. A fővárosi új projektek átlagára igen széles sávban – 300 ezer és 1,4 millió forint között – mozog. A legmagasabb fajlagos árak az V. és XII. kerületben jellemzőek, ahol a lakásárátlag meghaladja az egymillió forintos négyzetméterárat. A legolcsóbban – 400 ezer forintos négyzetméterár alatt – a külső pesti kerületekben lehet új lakást vásárolni.

Kisebb a lendület vidéken

Vidéken száz olyan társasházi lakásprojekt zajlik, amely az online piactereken is megjelenik – derült ki az OC elemzéséből. Összesen háromezer lakás épül, ez a fővárosi beruházások töredéke, és a lakásszámok, valamint a fajlagos árak is jellemzően a felét – 340 ezer forint négyzetméterenként – teszik ki a budapestiekének. A legdrágább város Sopron, az itteni árak érik el a külső pesti kerületek átlagárát, ahol a legdrágább négyzetméter félmillió forintba kerül. Az árkülönbségek vidéken jóval kisebbek, mint a fővárosi projektek között: a legolcsóbb négyzetméterárat (235 ezer) egy nagykanizsai beruházás kínálja.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.