Ma kezdődik az uniós mezőgazdasági támogatások előlegének kifizetése, amelyet több jogcímen juttat el a kifizető Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a gazdáknak. Az előlegfizetés címén mintegy 200 milliárd forintot kaphatnak a gazdák év végéig, amely jelentős segítség lehet az alacsony felvásárlási árak miatt idén sok esetben veszteséges gazdálkodóknak.
Az idei előlegkifizetések több jogcímet is érintenek, ezek között van a fiatal gazdáknak járó támogatás, a tejhasznú tehéntartást érintő dotáció és a mezőgazdasági kistermelői támogatás is, ezenfelül előlegre számíthatnak mindazok, akik érintettek a hízottbika-tartásban. Természetesen idén is a legnagyobb tételt az egységes területalapú támogatás (SAPS) és a zöldítés előlege jelenti, ennek a kifizetése kezdődik meg a mai nappal. Ezt követően elvben december végéig, a gyakorlatban inkább október és november hónap folyamán utalják a pénzt a kedvezményezett termelőknek. A kifizethető előleg mértéke hektáronként legfeljebb 31 476 forint.
A másik nagy tétel az éghajlat és környezet szempontjából előnyös mezőgazdasági tevékenységre nyújtandó támogatás, valamint a szántóterület, az állandó gyepterület és az állandó kultúrával fedett földterület növénytermesztésre vagy legeltetésre alkalmas állapotban tartásához járó támogatás. Erre 125 milliárd áll rendelkezésre, a gazdák így hektáronként legfeljebb 17 559 forint előleget kaphatnak. A fiatal mezőgazdasági termelők támogatásának keretösszege meghaladja a 3,6 milliárd forintot, itt a hektáronként kifizethető előleg mértéke legfeljebb 14 722 forint lehet. Az összes jogcímen kifizethető előleg idén év végéig mintegy 200 milliárd forintot tehet ki. A fennmaradó részt a következő év elején kapják meg a termelők.
Az uniós jogszabályok évek óta lehetőséget adnak arra, hogy a főszabály szerint tavasszal kifizethető agrártámogatásokból az egyes tagállamok kifizetőhelyei már az ősz folyamán előleget juttassanak el a termelőknek. Az előlegről az érintett tagállamok döntenek, idehaza minden évben élt is ezzel a lehetőséggel a kormány. Az előleg mértéke korábban általánosan 50 százalék volt, ám a tejágazati válság nyomán meggyengült termelők megsegítésére tavaly Brüsszel elfogadta a magyar javaslatot arról, hogy ezt a szintet a tagállamok megnövelhessék. Azóta az uniós jogszabályok legfeljebb 70 százalékos előlegfizetést tesznek lehetővé. A kormányzat, illetve a kifizető részéről korábban azonban többször hangsúlyozták, hogy a 70 százalékos limit egy felső határ, az előlegfizetés pontos mértékéről az érintett hatóságok döntenek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.