BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Még csak lábadozik az építőipar

A harmadik negyedévben 1341 építőipari céget töröltek, ami még mindig magasnak számít az ágazat nagyságrendjéhez képest, hiszen a vállalkozások 2,7 százalékáról van szó, de az előző évekhez képest már kicsit szebb a kép – derült ki az Opten elemzéséből. A cégadatok azt mutatják, hogy az ingatlanpiac felfutása ellenére a kieső központi beruházásokat még mindig nem sikerült ellensúlyoznia a szektornak. Az építőipari termelés volumene még mindig esik, de már egyértelműen és stabilan elszakadt egymástól a két építményfőcsoport, az épületek építése és az egyéb építmények szegmense. Előbbi a felfutó lakásépítések miatt stabilan hozza a pozitív számokat, míg utóbbi folyamatosan esik a központi beruházások visszaesésének köszönhetően.

„A piaci beruházások szerepének növekedése pozitív jelenség a szektor hosszú távú életképességének tekintetében, de összességében az ágazat még mindig instabil, és az egyik legfertőzöttebb az országban” – magyarázta Pertics Richárd, az Opten Kft. céginformációs igazgatója. A cégtörlések száma 24 százalékot esett vissza az előző negyedévhez képest, és 3 százalékot az előző év azonos időszakához képest. A harmadik negyedévben 706 új vállalkozás lépett a piacra, ami szintén 24 százalékos visszaesést mutat az előző negyedévhez viszonyítva, de 9,6 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest.

„Igazi meglepetést sem a cégtörlések, sem a cégalapítások nem hoztak a szektorban, jó hír viszont, hogy az induló felszámolások száma tovább csökkent, ami azt jelzi, hogy az ágazat ténylegesen is a tisztulás jeleit mutatja” – hangsúlyozta az Opten igazgatója.

A harmadik negyedévben csak 254 építőipari vállalkozás ellen indult felszámolási eljárás, ami sokéves mélypontot jelent, de talán még fontosabb, hogy a felszámolások száma a négy évvel ezelőtti rekordszintnek már csak az ötödére rúg.

Az Opten cégfluktuációs indexe (CFI), amely az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkéhez, a harmadik negyedévben az építőiparban átlagosan 15-16 százalék körül mozgott. Megyei szinten nézve az építőiparban a CFI Békés, Veszprém és Tolna megyékben érte el a legalacsonyabb értékeket, míg a legmagasabb fluktuációt Budapest, Heves és Jász-Nagykun-Szolnok megye produkálta.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.