Elégedetlen a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) az elmúlt években világszerte elért energiahatékonyság-javulással. „Most azonnal hozzá kell látni, hogy további 50 százalékot javítsunk a mutatón az átlaghőmérséklet emelkedés 2 Celsius-fok alatt tartása érdekében” – áll a szervezet legújabb jelentésében. Pedig az eddigi eredmény is látványos: 2013-ban a tíz évvel korábbinál háromszor hatékonyabban használtuk fel az energiát.
A hangsúly főleg Kínán van, mert ez az ország felelt a 2000 és 2015 közötti globális energiaigény-növekedés feléért. Ugyanakkor már eredményei is vannak: az elmúlt 15 évben már 30 százalékkal javult energiafelhasználásának intenzitása, amivel éppen annyi energiát takarított meg, amennyit saját zöldenergiaparkja előállít. E mutatója tavaly már 5,6 százalékkal lett jobb, és ezt az ütemet kellene további 15 évig tartania, ha eleget akar tenni párizsi klímavállalásainak.
„Magyarországon a drágán előállított energiát még mindig pazarlóan használjuk, és az ezredforduló óta alig javult a háztartások egy négyzetméterre jutó fűtési energiafelhasználása. Mivel az emberek zömének minden pluszteher komoly kihívás, még fontosabb, hogy állami ösztönző programok segítsék a lakossági energiahatékonysági beruházásokat” – mondta közleményében Szalai Gabriella, a Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) munkatársa. A KSH adatai szerint a hazai 4,4 milliós lakásállomány mintegy 61 százalékának lakói szükségesnek tartanának felújítást vagy karbantartást, de a munkát döntő többségben pénzhiány miatt nem tudják elvégezni. A nemzeti épületenergetikai stratégia szerint 2020-ig 700 ezer lakást kellene felújítani, mintegy 1600 milliárd forintból. Az idén 3500 családi ház, tavaly 14 ezer társasházi lakás kapott támogatást az Otthon melege program keretében.
Épületenergetikai forradalom jön
2018-tól minden új hazai épület építésekor vagy felújításakor már olyan normák lépnek életbe, melyek a mai épületenergetikai elvárásoknál mintegy 40 százalékkal magasabbak. 2021-től minden uniós tagállamban bevezetik a közel nulla energiaigényű épületekre vonatkozó szabályozást. Ez a MEHI szerint felér egy épületenergetikai forradalommal, ugyanakkor a meglévő, elavult épületállományt még jobban leértékeli.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.