BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Messze voltak az árak a becsértékektől

A szokásosan magas elkelési aránynak lehettünk tanúi a Virág Judit Galéria őszi árverésén, de sok tétel leütési ára maradt a kikiáltási környékén, és nem közelítette meg a becsértéksávot

A papírformának megfelelően Vaszary János kései főműve, az 1938-as Dinnyés csendélet kelt el a legmagasabb áron a Virág Judit Galéria múlt heti árverésén, de az 50 millió forintos kalapácsár nem érte el sem a 60-75 millió forintos becsérték alsó határát, sem a 2001-es aukción megadott 60 milliót. Vaszary másik festménye az 1935-ös Akt csipkefüggöny előtt 22 millió forintot ért meg valakinek, 30-40 millió forintos becsérték mellett.

A másik sztártétel, az Andrássy-ebédlő étkészletéből származó, Rippl-Rónai dekorterve alapján készült Zsolnay-tányér viszont ugyanazt tudta, mint 2007-ben: 8 millió forint lett a leütési ára, ez a kezdőár duplája és a 12 millióig futó becsértékes sáv alsó értéke.

Az árverés második legmagasabb leütési árát érte el Berény Róbert Szőlős csendélet hegedűvel című festménye, bár a 24 milliós ár szintén mélyen alatta maradt a 38-44 milliós becsértéknek.

Húszmillió forinton több tételt is leütöttek, ennyi lett az ára Egry József 1930-ban a szicíliai tengerparton festett művének (becsérték 24-30 millió), Schönberger Armand 1932-es Asztaltársaságának (30-40 millió) és Gulácsy Lajos Találkozás (Olasz mese) című képének (40-50 millió forint).

Aba-Novák Vilmostól több tétel szerepelt, sokan licitáltak rájuk, és ezek többé-kevésbé meg is feleltek az előzetes várakozásoknak. Az 1923-as Fürdőzők ára 17 millió forint, a Felsőbányai tájkép és a Cirkuszi jelenet ára egyaránt 15 millió forint lett (mindegyik 15-20 milliós becsértéket kapott).
Jó árakon keltek el Mattis Teutsch János festményei, az 1921-es Kompozícióért sokan indultak, 3 milliós kezdőára a becsértéket bőven meghaladva, 14 millió forintért kelt el, de a festő többi műve is kapós volt. Skuteczky Döme festményei a magyar árverések örök titkos favoritjai, a felvidéki gyűjtőknek hála szinte mindig megsokszorozzák az árukat. Most a Piros ruhás lány című képért folyt a küzdelem, másfél milliós ára 4,6 millió forint lett.

A kortárs művek szépen teljesítettek. Radák Eszter festményeinek leütési ára mindkét esetben meghaladta a becsértékeket, az egyik 1,1 millió forintért, az induló ár négyszereséért, a másik dupla áron, 650 ezerért kelt el. Birkás Ákos 1996-os Fej kompozíciója nem érte el ugyan a 6-8 milliós becsértéket, de 4,4 milliós ára nem rossz. A roma festő Balázs János művei egyre népszerűbbek, mindkét képéért élénk licitharc dúlt, a Halászok árát 280 ezerről tornázták fel 1,8 millióra.

Ország Lili Formula című képe 5,5 milliós leütési árával szintén hozta a becsértéket, Reigl Judit 1970-es Folyamat című festménye ellenben meglepetésre csak 3 milliós kikiáltási árán ment el, 5-7 milliós becsérték mellett.

Ahogy máskor, most is csak néhány grafikai tétel szerepelt az árverésen, de ezek mind nagyarányú áremelkedést produkáltak. Munkácsy Mihály vázlata a Trilógiához 240 ezer forintról indult, végül 1,4 millió forinton állt meg, az Ecce homo tanulmányrajza 360 ezerről indulva 1,8 millió forintért talált gazdára. Mészöly Géza ceruzarajza, a Salamon torony Visegrádon 240 ezren kezdett, és végül 600 ezer forintért kelt el.

Az egyetlen szobortétel, Kisfaludi Strobl Zsigmond 1911-es Guggoló leánya is nagyon népszerűnek bizonyult: 2 millió forintos kezdőára a licit végére 13 millió forintra nőtt, ez a becsértékének négyszerese.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.