A benzinigény a következő pár évben tetőzik, utána viszont enyhe lejtőre kerül, s ez jellemzi majd a következő negyedszázadot – derül ki a Nemzetiközi Energiaügynökség (IEA) prognózisából. Az egyre hatékonyabb, alacsonyabb fogyasztású robbanómotorok elterjedése is visszafogja majd a keresletet. A tavaly világszerte eladott 74 millió autóból alig több, mint egymillió volt részben vagy egészen elektromos hajtású, ezek forgalma 2040-re évi 140 millióra bővülhet Fatih Birol, az IEA ügyvezető igazgatója szerint. Akkorra a globális járműpark a mainak a duplájára, kétmilliárd darabosra nőhet.
Az olajiparnak fel kell készülnie az autózás előtt álló forradalmi változásokra, hiszen minden negyedik kitermelt hordó olajból ma benzint készítenek, s ha drasztikusan visszaesik a hajtóanyag iránti igény, az érzékenyen fogja érinteni a társaságok bevételeit. Tavaly napi 23 millió hordó olajból finomítottak benzint, 2020-ra ez a mennyiség 22,8 millióra csökkenhet. Kisebb fellángolás ezután előfordulhat még, de a trend, ha laposan is, de biztosan lefelé irányul. Az utóbbi negyedszázadban egyébként 20 százalékkal nőtt a benzinfogyasztás.
A Shell egyik vezetője a napokban sokkoló kijelentést tett azzal, hogy szerinte öt éven belül megáll a nyersolaj iránti kereslet növekedése. Ezt a pesszimizmust nem osztják az IEA-nál. Bár a benzinfogyasztás valóban tetőzés előtt áll, az olajigény ettől függetlenül még évtizedeken át növekedhet, s ebben a tengeri, folyami és szárazföldi áruszállítás fokozódó gázolajigénye, a repülés kerozinfelhasználásának bővülése mellett a petrokémiai termékek, műanyagok iránti kereslet meglódulása egyaránt közrejátszik – írja a Bloomberg. A benzin háttérbe szorulásának legnagyobb vesztesei a finomítók lesznek, amelyek dollármilliárdokat fordítottak termelésük felfuttatására, s most az átállásra kell költeniük ugyanekkora összeget – véli Fatih Birol.
Nagyobb esély a kvótacsökkentésre
Az olajár havi csúcsra ért tegnap, mivel a piacon egyre erősebb az a meggyőződés, hogy a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) a kitermelési kvóták csökkentéséről dönt jövő szerdai ülésén. A Reutersnek nyilatkozó szakértők szerint a tagállamok felülemelkednek a belső vitáikon, és valóban visszafogják majd kitermelésüket. Bár vannak szkeptikus hangok is, a piacról a túlkínálatot eltüntető lépés összehangolása jó ütemben halad az OPEC ülését előkészítő bizottság egyik nigériai tagja szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.