BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A vidéki szállodák nagyobb növekedést értek el, mint a fővárosiak

Budapest tíz legnagyobb beutazópiaca közül hatban visszaesett a forgalom az első kilenc hónapban. Szerencsére a belföldi turizmus továbbra is szépen bővül.

A magyar főváros az első kilenc hónapban veszített vonzerejéből hat olyan országban, amely korábban a tíz legnagyobb külföldi piaca közé tartozott – hívja fel a figyelmet a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) legfrissebb elemzése. A legnagyobb visszaesés (13,5 százalék) az orosz vendégéjszakák számában következett be, ami nem meglepő, hiszen ezen a piacon folyamatosan szűkül a kereslet. A trend nem írható az orosz–ukrán konfliktus rovására, mivel Ukrajnából ugyanebben az időszakban 30,3 százalékkal nőtt a forgalom. Hagyományosan legnagyobb piacunk, Németország esetében is folytatódott az elmúlt években tapasztalt negatív tendencia, hiszen Budapesten a vendégéjszakák száma 8,1 százalékkal csökkent. A második legnagyobb visszaesést (8,8 százalék) az olasz turisták esetében mérték, miközben az USA, Franciaország és Svédország esetében néhány százalékos volt a csökkenés. Az elsősorban a fővárosi bulinegyedet megcélzó brit turistaforgalom viszont tovább növekedett 4,6 százalékkal. Kína viszont – részben a hagyományos piacok csökkenése miatt – bekerült a top tízbe, a 9. helyre, 32,8 százalékos bővüléssel.

Ennek ellenére a budapesti szállodák az első három negyedévben sem panaszkodhattak a bevételükre: az összes bruttó forgalom 5,5, a bruttó szobaárbevétel 7,2 százalékkal múlta felül a tavalyit. A vidéki szállodák esetében az előbbi mutató 9,4, míg az utóbbi 12 százalékkal növekedett. Ebben nyilván nagy szerepe van annak is, hogy a belföldi vendégéjszakák több mint a duplájával (8,8 százalékkal) nőttek, mint a külföldieké (3,5 százalék). Az MSZÉSZ szerint a kedvező trend mögött a keresetek emelkedése, az erősödő vásárlási kedv, az alacsony üzemanyagárak mellett szerepe volt a SZÉP-kártya 5,3 százalékkal bővülő szállodai felhasználásának is.

A külföldi turisták vonzásában az idén a vidéki szállodák messze megelőzték a budapestieket. A fővároson kívüli hotelekben a külföldi vendégéjszakák száma 9,2, Budapesten csak 0,6 százalékkal nőtt. Ez a trend azért érdekes, mert az elmúlt években Budapestre koncentrálódott a külföldi turistaforgalom, vidéken legfeljebb stagnálni tudott évről évre: a turisztikai rekordévnek számító 2015-ben is csak a 2000-es szinten maradt a külföldiek száma. Még a Budapest utáni legjelentősebb turisztikai régiónak számító Balaton is sokat veszített nemzetközi vonzerejéből az elmúlt évtizedben: 2000-ben a szállodai vendégéjszakák 64,5 százaléka még külföldi volt a tó környékén, ám részarányuk 2015-re 33,6 százalékra csökkent.

Így nem csoda, hogy a vidéki hotelek forgalmának növekedése lehagyta a fővárosiakét: a Budapesten kívüli szállodák összes bruttó forgalma 9,4, szobaárbevétele 12 százalékkal nőtt, miközben a fővárosban az összes forgalom 5,5, a szobaárbevétel 7,2 százalékkal lett nagyobb a múlt évhez képest. Vidéki szállodáinkban a belföldi vendégéjszakák száma 8,6, a külföldi 9,2 százalékkal emelkedett. Az utóbbi az átlagot messze meghaladó szlovák, cseh, román, ukrán turistaforgalom bővülésének köszönhető.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.