BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Áramdrágulást hozhat hamarosan a hideg

Franciaországban és az Egyesült Királyságban megugorhat a közeli hideg hetekben az áramigény, a németeknek a túlkínálat okozhat gondot

A télen áramhiány lehet Franciaországban és az Egyesült Királyságban, főleg, ha a nagy lehűlés december elejére vagy januárra esik – áll az európai villamosenergia-rendszerek üzemeltetőit tömörítő ENTSOE előrejelzésében.

Franciaországban az a probléma, hogy az ország villamosenergia-ellátásának 80 százalékát biztosító atomerőművek egy részénél biztonsági felülvizsgálat folyik, ráadásul két érintett blokk üzembe helyezését egy hónappal, vagyis december végéig elhalasztották. Az Electricité de France SA (EDF) által üzemeltetett francia atomerőmű-flotta termelése tízéves mélypontra került. A briteknek akkor fog fájni a fejük, ha a jövő év elején a nagy lehűléshez jelentős szélcsend párosul. Ekkor ugyanis leállnak a szélerőműveik. A január 9-én kezdődő héttől állhat fenn a veszély, hogy minden szomszédjuktól a lehető legtöbb áramot kell beszerezniük.

Tényleges ellátási zavar persze nem fenyeget, mert annak egyes térségeiben bőségesek a tartalékkapacitások, és többségében megfelelők a régiókat összekötő vezetékek is. A fő változás az említett import megugrása, egyúttal a nagykereskedelmi árak emelkedése lehet. A drágulás már november 3-án megindult, amikor az EDF közölte, hogy november 30. helyett csak december 31-én helyezi üzembe a 900 megawattos Dampierre 3-as és az 1500 megawattos Civaux 2-es reaktort.

A Reseau de Transport d’Electricité helyi rendszerirányító már a hónap elején figyelmeztette az országot, hogy áramszűke lehet: ötleteket adott a felhasználás csökkentéséhez és arra, mit lehet tenni, ha nincs áram. A briteknek viszont vannak szűkös, de bevethető tartalékkapacitásaik, amelyeket aktiválhat a National Grid Plc.

A hazai áramrendszer ismét felkészült a télre a rendszerirányító Mavirtól kapott válasz szerint. Az ellátásbiztonság szintje az előírt hazai és nemzetközi normáknak megfelelő. Az átviteli hálózat műszaki állapota kifogástalan, a szükséges nemzetközi megállapodások és egyeztetések megtörténtek. Az átviteli kapacitások a szomszédos villamosenergia-rendszerek felé rendelkezésre állnak. A rendszerirányító nem ismert olyan kockázatot, amely a szükséges importot korlátozná.

A hazai tartalékkapacitások mértéke folyamatosan változik a piaci lehetőségek függvényében. Az ellátásbiztonsághoz előírt tartalék 1000 megawatt, ennek meglétét a Mavir napról napra ellenőrzi.

A téli időszak jórészt az esetleges rendkívüli időjárás miatt lehet kockázatos. Csökkenhet a villamosenergia-rendszer berendezéseinek üzemkészsége, vagy zavar támadhat az erőműveknek történő földgáz-, lignit- és olajszállításban. Amennyiben nehézség támadna a hazai áramtermelésben, megnövelhetjük az importot, hasonlóképpen a magyar villamosenergia-rendszer is kész kisegíteni a többi európai rendszert.

Német túlkínálat

Európa legnagyobb árampiacán, Németországban karácsony táján alacsonynak ígérkezik a kereslet, ami az erős széllel kísérve kritikus mértékű áramtúlkínálathoz, egyúttal negatív tőzsdei árakhoz vezethet. Ez ellen negatív szabályozási tartalékok fenntartásával védekeznek, de le is állíthatók a szélerőművek.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.