BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az USA éve

A részvények közül az amerikaiakban várható jövőre nagy lehetőség.

Könnyen déja vu érzésük támadhat a befektetőknek az idei év végén. Tavaly is a Fed kamatemelése után voltunk, akárcsak most. A most előre jelzett három szigorítás közül az elsőnek 50, a másodiknak 30 százalékos esélyt ad a piac. Tavaly az amerikai gazdaság állapota vonta kétségbe a kamatemelések jogosságát, most pedig az, hogy szembemegy a jövendő amerikai elnök költségvetési expanziós politikájával.

Az amerikai gazdaságpolitika 2017-ben jelentős váltáson megy keresztül. Az élénkítés kulcsa a jegybankéból a kormányzat kezébe kerül át. Erre utal a Donald Trump által beígért élénkítés. Nem biztos azonban, hogy könnyű rávenni a fiskális szempontból inkább konzervatív törvényhozást a költségvetési lazításra, amikor a gazdaság e nélkül is növekszik, a munkanélküliség pedig többéves mélypontján van. A költekezés beindulása ezért inkább 2017 végére, illetve 2018 elejére várható.

Európa is számos alkalommal kerülhet a címoldalakra 2017-ben. Kérdés, hogy az olasz kormány meg tudja-e szilárdítani az ország pénzügyi helyzetét, és a márciusban induló Brexit, a holland, francia és német választások is hatással lehetnek a piacokra.


A sok kockázat miatt 2017-ben joggal lehet jelentősen ingadozó árfolyamokra számítani. Az osztalékpapírok továbbra is érdekesek lehetnek, és a ciklikus ágazatok részvényei, mint például a kiskereskedelem, ismét előtérbe kerülhetnek. A részvénypiacok között az első helyen az Egyesült Államok áll, az összes többi csak utána következik. Ha csak részben fogja Donald Trump az adócsökkentéssel, gazdaságélénkítéssel, deregulációval kapcsolatos ígéreteit beváltani, az amerikai részvénypiac már abból is profitálhat. Jó kilátások vannak a pénzügyi szektorban, a gyógyszeriparban, de a fogyasztási javakat gyártó és értékesítő vállalatoknál is. Az öregedő társadalom, az internet fejlődésének tovább folytatódó trendjei alapján kedvező lehet a következő esztendő a biotechnológia, a félvezetőipar, a gyógyszergyártók számára is.

Az S&P 500 indexnél a várakozások legnagyobb része 2300–2450 pont között szóródik 2017. év végére. A DAX 30 egy fokozottan volatilis év után nagyjából a jelenlegi szintek körül zárhat. Az olaj jelentős áremelkedésével szemben hat a feltehetően megmaradó túlkínálat, illetve az amerikai dollár erősödése. Ha Trump mindazt, amit ígér, meg tudja valósítani, az arany árfolyama többéves mélypontra kerülhet, az amerikai 10 éves állampapírhozamok 3 százalék fölé emelkedhetnek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.