Hárommilliárd forint az irányára a 2012-ben bedőlt Wind-center Hotel Ingatlanfejlesztő és Turisztikai Kft. tulajdonában álló, 9,6, illetve 6,6 hektáros, „kivett táborhelyként” megjelölt balatonszemesi telkeknek, illetve a rajtuk található felépítményeknek.
A helyi önkormányzatnak elővásárlási joga van, de ezzel eddig nem élt, jóllehet a felszámoló 2013 óta többször is nekifutott az értékesítésnek, és közben jócskán engedett az árból is. Három éve még több mint 6,5 milliárdra tartotta az ingatlanokat. A felszámoló egyben akarja értékesíteni a két ingatlant, mégpedig annak, aki a legtöbbet ígér értük.
A Wind-Center tulajdonosaként a luxemburgi bejegyzésű SCD Quinlan Private Balaton Developement S.á.r.l. szerepel a cégjegyzékben, emlékeztetve arra, hogy az SCD ír befektetőpartnerrel futott neki a valaha eltervezett, 100 milliárd forintnyi, Balaton körüli turisztikai fejlesztéseknek. Ehhez az SCD Quinlan Private Balaton Development eredetileg 58,5 millió eurós kölcsönkeretet igényelt – a kölcsönt a CIB, a Raiffeisen, az MKB, továbbá a Hypo-Adria nyújtotta –, és az ennek folyományaként került keretbiztosítéki jelzálog az egykori SCD Balaton-parti turisztikai portfólió egyes darabjaira. A balatonszemesi ingatlanokat azonban nem csak jelzálog, hanem partvonal rendezési és egyéb jog is terheli a felszámolási hirdetmény szerint.
Két másik, ugyancsak az egykori SCD érdekeltségébe tartozó cég, a Thermal Hotel Zalakaros Kft., illetve a Sunshine Camp and Equestrian Base Kft. ingatlanaira ugyancsak január 21-ig lehet ajánlatot tenni. A zalakarosi, közel 10 hektár irányára 640 millió forint, a fonyódi strand, illetve összesen mintegy 7 hektárnyi ingatlané együttesen félmilliárd forint. Három éve ezeket még csaknem 2 milliárd, illetve 1,1 milliárd forintért próbálta eladni a felszámoló, de nem kapkodtak a balatoni telkekért a vevők.
Az SCD még 2011-ben jelentette be, hogy nem valósul meg a megaprojekt, miután a bankok nem hosszabbították meg a kölcsönszerződéseket. A balatoni portfólió zöme az akkor alapított Turisztika Hungária Kft. tulajdonába került, más része felszámolás, illetve végelszámolás sorsára jutott. Az eredeti terv a balatoni ingatlanvagyon egységes kezelése volt, ennek megfelelően az egykori SCD-cégek felszámolását, illetve végelszámolását egyaránt a Vectigalis Zrt. vezényelte. (A Vectigalis értékesítette az ugyancsak az SCD-portfólióba tartozó sármelléki repülőtér vagyonát is. Ezt Széles Gábor nagyvállalkozó egyik érdekeltsége szerezte meg.) A forgatókönyv azóta változott, a végelszámolások felszámolásba mentek át, és ezek vagyoneladását már más cégek menedzselik.
A Vectigalis csaknem másfél tucat SCD-kemping eladásában működött közre, eddig a legtöbbet, több mint kétmilliárdot, a balatonfüredi kempingért fizette a vevő, a helyi önkormányzat. A felszámoló korábbi közlése szerint a kempingcégekkel szemben összesen 13 milliárd forint a hitelezők követelése, és úgy becsülte, hogy ennek a fele sem térül meg a vagyoneladásból.
Vitéz F. Ibolya Négymilliárdos balatoni csomag. Fotó: MW -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.