Nem volt jó évük tavaly az utazási irodáknak, erre utal, hogy a charterjáratokat is igénybe vevő utazásszervezők vagyoni biztosítékának összértéke a tavalyi 11,3 milliárdról 8,5 milliárdra csökkent 2017-re a Turizmus Online összesítése szerint. A kaucióra kötelezett utazásszervezőknek minden év október 31-ig az előző három év legmagasabb vagyoni biztosítékát kell igazolniuk a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatalnál (MKEH) ahhoz, hogy a következő évben folytathassák tevékenységüket. A kauciót az árbevételre vetítik, a charterező cégeknél például minimum a 20 százalékát el kell érnie, tehát az összeg csökkenése a forgalom visszaeséséről árulkodik.
A charteres irodák toplistáját továbbra is a Neckermann vezeti, amelynek nem okozott gondot a korábbi két évhez hasonló 3 milliárd forintos kaució. Kiesett viszont a listáról a tavaly második helyezett Green Travel, amely nem tudta letenni a korábbi három év legmagasabb, 1,65 milliárd forintra rúgó kaucióját. A Törökország-specialistának számító cégnek 2015-ben többször meg kellett emelnie a biztosítékot a kiemelkedő forgalom miatt, a tavalyi év azonban megközelítőleg sem sikerült ilyen jól. Mivel a kauciót nem lehet csökkenteni, a Green Travel egy másik cégben folytatja az utazásszervezést.
A kedvezőtlen geopolitikai helyzet, leginkább a terrorfenyegetettség és a menekültválság nyomta rá a bélyegét a 2016-os utazási piacra – mondta a Világgazdaságnak Molnár Judit, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének (MUISZ) alelnöke. Eget rengető változások nem történtek, irodák se mentek csődbe, de a magyarok által kedvelt tengerparti nyaralások népszerű desztinációi, Törökország, Egyiptom és Tunézia esetében csökkent a forgalom. A legjobban még 2015-ben is a törökországi nyaralások mentek, mivel az ottani rendkívül kedvező ár-érték aránnyal más célpont nehezen tud versenyre kelni. Ám a török puccskísérlet és a terrorcselekmények elvették a magyar utazók kedvét – annak ellenére, hogy a tengerpartot nem érintették az események –, és 2016-ban ötödére esett vissza a magyar utasforgalom.
A magyarok utazási kedve ugyanakkor töretlen, amit jól mutat a tengeri hajóutak dinamikus forgalomnövekedése is – fűzte hozzá a MUISZ alelnöke. Az elmúlt években egyre több magyar próbálta ki ezeket, folyamatosan élesedett a verseny a hajótársaságok között, így már akár egy tengerparti nyaralással is vetekedő áron elérhetővé váltak.
Az MKEH adataiból is az látszik, hogy csak átrendeződik a forgalom. A nem charteres utazásszervezők többsége ugyanis növekedésre számít az idén, hiszen a tavalyi visszaesést követően 2017-re az ötven legnagyobb iroda összesen 5,3 milliárd forint vagyoni biztosítékot igazolt a tavalyi nem egész 4 milliárd után – számolta össze a Turizmus Online. „Miközben sokan szervezik önállóan az interneten keresztül a nyaralásukat, az utazási irodáknak korántsem csak az idősebb generációk jelentik a stabil ügyfélréteget” – magyarázta Molnár Judit. A körutazások, a kulturális programutak és a távoli, egzotikus nyaralások lebonyolítását a fiatal tehetős középrétegben is sokan bízzák utazási irodákra, mivel nincs idejük azok megszervezésére, és a biztonság is fontos szempont számukra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.