A gyógyszergyártók részvényárfolyamán máris látszik, hogy a piac kezdi komolyan venni mindazt, amit Donald Trump még az elnökválasztási kampányban kilátásba helyezett. Ezek szerint azoknak a cégeknek, amelyek munkahelyeket visznek el az USA-ból, hogy másutt olcsóbban termelhessenek, hatalmas vámot vagy adót kell majd fizetniük.
Trump legutóbb azt emelte ki, hogy a gyógyszergyártók térjenek vissza, és teremtsenek munkahelyeket: az új kormány majd megvizsgálja, melyikükkel kössön megállapodást az időskorúak, illetve a szegények egészségügyi ellátását biztosító Medicare és Medicaid program keretében. A jövő héten hivatalba lépő elnök megdicsérte viszont a Fiat Chrysler és a Ford döntését, hogy az USA-ban fejlesztenek, és nem Mexikóban.
Igaz, mint a The Washington Post rámutatott: az előbbi ezt már egy éve tervezte, utóbbi pedig az elektromos autók miatt bővít Michiganben, ahol az innovációs tevékenységhez könnyebb munkaerőt találni, mint a déli szomszédnál.
A megválasztott elnök még homályban hagyta terve részleteit. A kampányban azt hangoztatta, hogy 35 százalékos vámmal sújtja azokat az amerikai cégeket, amelyek úgy határoznak, hogy külföldön termelnek a hazai piacra is. (A 35 százalék lényegében megegyezik a mai társasági adóval, amit Trump jelentősen csökkentene.) A napokban Paul Ryan képviselőházi elnök irodájában egyeztetett a Fehér Ház alakuló csapatából néhány tanácsadó, és abban egyetértettek, hogy a cégek külföldön elért nyereségét nem adóztatnák odahaza is – most az adót kivetik, de csak akkor kell kifizetni, amikor a vállalkozások hazaviszik a profitot.
Tisztulni látszik a Trump által „határadónak” nevezett közteher is. Valószínűleg nem vámokat vetnének ki az amerikai cégektől származó importra, hanem „határkiigazítási” intézkedéseket vezetnének be: az USA-ban kivitelre termelt áru bevételét nem vennék figyelembe a társasági adó számításánál, az importot viszont adóval sújtanák a kiszemelt cégek körében.
Gazdasági elemzők és jogi szakértők szerint a változást a törvényhozásnak jóvá kell hagynia – az elnök rendeletben ilyen döntést nem hozhat –, és még akkor is kérdéses, nem ütközne-e a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) előírásaiba. A Fortune szerint a republikánusok húszszázalékos adóval sújtanák az említett behozatalt, míg a The New York
Times úgy értesült, hogy Trump öt-tíz százalékra gondol.
Mindez vélhetően erősítené a dollárt – állítja a Bloomberg elemzése –, vagyis semlegesítődne az intézkedés exportösztönző, illetve – a dráguló import miatt – inflációs hatása. A Morgan Stanley úgy gondolja, hogy egy húszszázalékos határadó esetén 10-15 százalékkal erősödne a dollár, de nem tudni, mennyi idő alatt. Ha az amerikai valuta – amelynek árfolyama 2014 közepe óta már 26 százalékkal kúszott feljebb – valóban tovább izmosodik, akkor a dollárban eladósodott feltörekvő országok és vállalatok súlyos nehézségekkel kerülnek szembe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.