Mint azt korábban a Világgazdaság megírta , az Európai Bizottság tavalyi augusztusi precedensértékű határozatában 13 milliárd eurónyi elmaradt adó megfizetésére kötelezte az Apple-t, kedvezményezettként a cég európai gyártási és „elszámolási” központját, Írországot megjelölve. Az Európai Bizottság 2014 szeptemberben indított hivatalosan eljárást azt követően, hogy közzétette előzetes megállapítását, amely szerint az Apple és Írország közti megállapodások 1991-2007 között állami támogatást jelentő elemeket foglaltak magukban. Ez pedig az uniós előírások értelmében tilos, még akkor is ha nem közvetett segítségnyújtásról van szó, hanem például az Apple esetében arról, hogy a 12,5 százalékos társasági adókulcsot alkalmazó Írországban parkoltatta profitját.
Az Apple már korábban bejelentette, hogy megfellebezi a döntést, mivel véleményük szerint Brüsszel az Európai Bizottság a cég írországi sikertörténetének újraírásával, a hatályos adótörvények utólagos megmásításával próbálkozik. Most be is nyújtották a periratot, amelyben 14 pontban összegzik, miért is nem szeretnék befizetni az elmaradt adót. A Der Spiegel közlése szerint a cég többek között arra hivatkozik, hogy az Európai Bizottság félreértelmezte az ír adótörvényeket, rosszul mérte fel az Apple írországi tevékenységét és a vizsgálat nem volt megfelelően pártatlan. Igaz, ha a per el is bukik, az Apple akkor sem lesz gondban, a cég készpénztartalékai óriásiak, a Bloomberg tavalyi becslése szerint meghaladják a 230 milliárd dollárt.
A cég részvényei a tőzsdén is menetelnek: az Apple árfolyama újabb rekordot ért el, miután a Morgan Stanley felminősítette a vállalatot. Az MS elemzője 154 dollárra emelte célárfolyamát a cég esetében a korábbi 150 dollárról. Véleménye szerint a kínai piacon tapasztalt versenyt túldimenzionálja a közvélemény és az elemzők, ötből egy kínai felhasználó átállhat az iPhone-re korábbi kínai telefonjáról.
Igazi ír csavar a történetben, hogy Dublin is elugrana a talált pénz elől. Michael Noonan pénzügyminiszter ugyanis már novemberben fellebbezést nyújtott be az Európai Bírósághoz, a határozat hatályon kívül helyezését kezdeményezve.„Nem értünk egyet a brüsszeli bizottság álláspontjával, és más választásunk nem lévén fellebbezünk ellene” – húzta alá a tárcavezető az Európai Parlament gazdasági és pénzügyi bizottságának ülésén. Az Apple ötezer embert foglalkoztat Írországban, a kormánynak rájuk kell tekintettel lennie.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.