Csak az idén július 14. és 31. között megrendezendő vizes világbajnokság önmagában 6-7 ezerrel több vendéget hozhat Budapestre a szervezők várakozásai szerint. A kéthetes eseményre érkező külföldi turisták száma egyszerre jelent kihívást és lehetőséget a hazai, illetve a fővárosi idegenforgalom számára. A nagyságrendeket érzékelteti, hogy Budapesten több mint 19 ezer kiadható szállodai szobát tartanak számon. Így a folyamatos szállodafejlesztések ellenére sem lesz könnyű az érintett időszakban szobát találniuk a fővárosban azoknak, akik nem foglalják le időben a szállásukat.
„Igazi csúcsüzemre számítunk a vizes világbajnokság idejére. Bár a csapatok foglalásai még csak ezekben a hetekben kezdődnek el, budapesti szállodáink esetében körülbelül 1300 szobát tartunk fenn csak a résztvevők – versenyzők, szurkolók, sportdiplomaták és médiamunkatársak – számára.
Ez a fővárosban meglévő kapacitásaink 40 százaléka” – mondta Kovács Balázs, a Danubius Hotels Zrt. vezérigazgatója. Az érintett budapesti, illetve balatoni Danubius Hotels szállodák pedig már tavaly is 90 százalék feletti kihasználtsággal üzemeltek július második felében. „Persze a kihasználtsági rátánkat is szeretnénk még egy-két százalékkal feljebb tornázni, de ennél fontosabb, hogy a nagy sportesemények hagyományosan a magasabb fizetőképességű vendégeket vonzzák. Erre alapozva a nyári szezon akár 25 százalékos növekedést is hozhat az árbevételünkben” – hangsúlyozta Kovács Balázs.
Ráadásul a vizes vb időben egybe fog esni a Forma–1-es autóversennyel, miközben a július egyébként is a turisztikai főszezon közepének számít. Elsőre talán nem tűnik szerencsésnek a két nagy esemény időpontjának egybecsúszása, ám nehéz lett volna jobb ütemezést kialakítani. Ugyanis nem sokkal a vizes világbajnokság futamainak befejezése után kezdődik a FINA Masters (augusztus 7. és 21. között), amelyre önmagában szintén mintegy 15 ezer sportturistát várnak a szervezők. Augusztus 9-től pedig a Sziget Fesztivál miatt is rendkívül sok külföldi vendég érkezik Budapestre.
A következő évek a sporthoz köthető nemzetközi turizmus erőteljes növekedéséről szólhatnak. Magyarország rangos világversenyeket szervez vívásban, öttusában, úszásban és dzsúdóban, ami nemcsak a közvetlenül ezekhez köthető beutazásokban lesz érzékelhető, hanem jelentős reklámértéke is van – fogalmazta meg nemrég lapunknak véleményét Indra Dániel, a KPMG Tanácsadó Kft. ingatlan-, szabadidős és turizmusfejlesztési csoportjának szenior menedzsere. Fontos azonban, hogy ha ezt ki akarjuk aknázni, akkor több területen is növekedniük kell a turisztikai kapacitásoknak. Budapest szállodaiszoba-kihasználtsága főszezonban lényegében százszázalékos, a Liszt Ferenc repülőtér ugyancsak kapacitása csúcsán jár, bár ezen javíthat a közeljövőben elkészülő mólóbővítés. Ugyancsak fontos, hogy elkészüljön a Dél-Pestre tervezett új konferencia-központ, mert ez biztosíthatja, hogy a hazai turizmus növekedése több lábon álljon.
Az amatőrök is kitesznek magukért
Évek óta folyamatosan nő a Budapest Sportiroda (BSI) futóversenyeire érkező külföldiek száma, tavaly már 68 ezer vendégéjszakát mértek a három hétvégén. A fejlődést jól mutatja, hogy 2010-ben ez a szám még 20 ezer alatt maradt – érzékeltette Kocsis Árpád, a BSI vezetője. A 2016-os év három fő eseményére, a Telekom Vivicittá Félmaratonra, a Wizz Air Budapest Félmaratonra és a SPAR Budapest Maratonra összesen 96 országból érkeztek nevezések, s ezeken 21 ezer célturista, azaz futó és kísérő átlagban 3,2 napot töltött a magyar fővárosban. A futók teljes magyarországi költekezése elérte a hárommilliárd forintot. A legtöbben Nagy-Britanniából, Franciaországból, Németországból, Szlovákiából, Olaszországból és Lengyelországból érkeztek, ugyanakkor nagy létszámban indultak a versenyeken horvát, szerb, macedón és bosnyák futók is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.