Hárommillió forintot, de legfeljebb az áfa értékének 30 százalékát visszaigényelhetővé tenné a felújítások számlájából az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége, amelynek elnöksége ma egyhangúan fogadta el a kormánynak címzett, számos javaslatot tartalmazó megoldáscsomagot.
A lakásépítés felpörgött a kormányzati támogató intézkedések - az új építésű lakóingatlanok 5 százalékos kedvezményes általános forgalmi adója, a 3 százalékos fix kamatozású, forintalapú, hosszú távú hitelkonstrukció, a CSOK program és az eljárások egyszerűsítése – hatására, de tovább kell lépni és 8-10 éves időtávon kiszámítható és elegendő forrást kellene a kormánynak az intézkedések mellé tennie a javaslatsor szerint.
A lakáspolitikai programoknak – teszik hozzá – az első új és használt lakás megszerzésére és a meglévők energiatakarékossági és hőszigetelési problémáinak megoldására kell irányulniuk. Jelenleg 150 ezer lakóingatlant újítanak fel évente, miközben 400 ezernek kellene minden évben teljes körűen megújulnia, ehhez viszont nagy léptékű tervekre, városrész-rehabilitációs programok beindítására van szükség, ahol a meglévő lakások korszerűsítése és az újak megépítése együtt szerepel a városrész további energiafogyasztó létesítményeinek, energiahálózatainak a felújításával.
Az építési vállalkozók szorgalmazzák, hogy 2018-2020-as időszakra minél előbb fogadjon el a kormány „kitekintő költségvetést”, ami a vállalkozások számára kiszámíthatóvá és tervezhetővé tenné az adó-, és járulékfizetési terheket, és előre tudhatóvá az egyéb szabályozási terveket. Emellett – teszik hozzá – mielőbb hirdessék meg a pályázati lehetőségeket és a támogatott projektek kiválasztását, de fel kell gyorsítani a 2014-2015-ben elmulasztott és a tavalyi kormányzati építési-beruházási közbeszerzések előkészítését, valamint meghirdetni az ajánlatkéréseket is.
[caption id="" align="alignleft" width="960"] Fotó: Pixabay.com[/caption]A jelentősen hullámzó éveket maga mögött tudó építőipar jövőbeni kapacitásának biztosítása érdekében a jelenlegi kormányzati ciklusra tervezett állami és önkormányzati beruházások kataszterének elkészítésére van szükség. Egy ilyen adattár lehetőséget adna a vállalkozói szektor számára, hogy műszaki, humán-, és pénzügyi erőforrásaival felkészüljön a közszféra építési-beruházási megrendeléseire. A beruházási projektek megvalósításához össze kell állítani a hazai termékek és szolgáltatások katalógusát, hogy azok a közbeszerzéseknél mindenképp hasznosuljanak – hívja fel a figyelmet az Évosz, amely nem hagyja szó nélkül, hogy az ágazat cégei által befizetett szakképzési hozzájárulás összegének csak a 10-15 százalékát forgatták vissza az építőipari szakmák oktatására, ezért a befizetett összeg maradéktalan felhasználását kérik az utánpótláshiány mielőbbi enyhítése érdekében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.