Koji László ÉVOSZ elnök szerint a közmunkások és a munkanélküliek, esetleg a más ágazatokban dolgozók között vannak olyanok, akik szívesen átmennének az építőiparba, ha felkeltik az érdeklődésüket. Ebben az építési vállalkozók közreműködnének a betanításukban.
Az építőiparban a következő két-három évben minimum 10-15 százalékos bruttó béremelést kell végrehajtani, hogy több szakember ne menjen el, illetve megpróbálják visszacsalogatni azokat, akik elmentek, vagy máshonnan legyen szakember az építési munkákra - fejtette ki. Úgy vélte, amelyik építési vállalkozó ezt nem tudja megtenni, az "kikopik" a piacról, vagy nagyon nehéz helyzetben lesz.
Koji László rámutatott: minden építőipari alapszakma hiányszakmának számít, különösen kőműveseket, ácsokat, burkolókat, villanyszerelőket keresnek. Kitért arra is, hogy a szakemberek, vállalkozások nem kellően mobilak. Pedig ha valakinek Ózdon vagy Békéscsabán nincs munkája, de Budapesten vagy Szombathelyen lenne, akkor fel kell kerekedni - mondta, hozzátéve, hogy ennek plusz költségeit szerinte a piac meg fogja fizetni.
Az előrejelzések szerint mindenesetre a teljes építőipari teljesítmény 8, illetve 12 százalékkal bővülhet 2017-ben és 2018-ban, a kereslet növekedése pedig példátlan mértékben megemelte a költségeket. Havas Dávid, a CBRE projekt menedzsment és építési szolgáltatások részlegének vezetője úgy véli, a tervezett fejlesztések megvalósításának legnagyobb akadálya a jó és szakképzett munkaerő hiánya lesz a következő években, hiszen hiány van mérnökökből, építőipari munkásokból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.