BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ónodi-Szűcs: Az orvoselvándorlás kimutathatóan csökken

Attól, hogy nem lesz olimpia, nem jut több forrás az egészségügyre – mondta az atv.hu-nak adott interjúban Ónodi-Szűcs Zoltán. Az egészségügyi államtitkár olimpiapárti, és hozzátette, szerinte nincs szoros összefüggés az olimpia és az egészségügy pénzeinek a növekedése között. Az új fővárosi szuperkórházra szánt 200 milliárd az olimpiától függetlenül biztonságban van, hiszen a kormány eldöntötte, hogy meg fogja csinálni - tette hozzá. A PriceWaterhouseCoopers tanulmánya szerint 1040 milliárd forintba került volna az olimpia. Ónodi-Szűcs Zoltán szerint, ha az olimpia bekerülési költsége 1040 milliárd lett volna, akkor 2024-ig évente 120 milliárd forintot kellett volna elkölteni arra, hogy az olimpia megvalósuljon.
 
A Professzorok Batthyányi Köre szerint GDP-arányosan 3,9 százalékot költöttünk egészségügyre, ami a régió országaihoz képest is lemaradás. Ónodi-Szűcs elmondta, hogy a miniszterelnök szerint viszont 4,4 százalékot, és az államtitkár szerint a miniszterelnök a valóságról szokott beszélni. A legfrissebb adatokat még nem ismerjük, mert az Eurostat még nem közölt 2015-ös GDP-adatokat. Ez májusban várható. A magyar betegeket és az egészségügyi dolgozókat azonban aligha a GDP százalékok érdeklik. A tények a következők: a polgári kormány óta 500 milliárdos fejlesztése indult az egészségügyben, 2015-ig 300 milliárdot fordítottunk egészségügyi béremelésekre, 2016 és 2017-ben újabb 100 milliárdot fordítunk, csökkentjük a  kórházak adósságát,  sorra újulnak meg a kórházak, rendelők, mentőállomások és indul a budapesti kórházfejlesztés - sorolta az államtitkár.

 

Nem elégedett Ónódi-Szűcs Zoltán azzal az összeggel, amit a magyar kormány egészségügyre költ, de tavaly is sikerült 200 milliárd forint pluszforrást szerezni - tette hozzá. Csak az elmúlt év végén 70 milliárdos pluszforrásról döntött a kormány. A gyógyszerkassza finanszírozása 45 milliárdos tétel, 15 milliárdos tétel volt a kórházaknak szóló pályázati forrás, 10 milliárd forint pedig az összevont szakellátási kasszát érintette, amellyel speciális eszközöket szereztek be - mondta.
 
Az orvoselvándorlás az államtitkár szerint kimutathatóan csökken. Hat évvel ezelőtt még több mint nyolcszáz orvos kérte a külföldi munkavállalásához a hatósági bizonyítványt, tavaly pedig már csak 389-en. Az államtitkár a szakdolgozókért jobban aggódik. Ha hiszik, ha nem, az orvoshiány kezelhető mértékű - mondta Ónodi-Szűcs Zoltán.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.